İşletme gruplarında sahiplik yapısı ile strateji arasındaki ilişki: Türkiye'de işletme grupları üzerine bir araştırma
The relation between proprietry structure and strategy of business group: An investigation on business groups in Turkey
  1. Tez No: 265267
  2. Yazar: KARAYORMUK KEMAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELKIS ÖZKARA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu çalışmada, işletme gruplarının kullandıkları sahiplik ve kontrol yapılarının stratejik tercihlerindeki farklılıklar ortaya konmaya çalışılmıştır. Araştırman evrenini; İstanbul Menkul Kıymetler Borsasında işlem gören 336 şirketten Türkiye'de faaliyet gösteren ve Türkiye merkezli bir holdingle organik bir ilişkisi olan şirketlerden oluşmaktadır.Elde edilen bulgular çerçevesinde işletme gruplarındaki sahiplik ve kontrol ilişkisi iki aşamada ele alınmıştır. İlk aşamada sahiplik ve kontrol yapıları holding ve bağlı halka şirket düzeyinde tek tek incelenerek kullanılan yapı ortaya çıkarılmıştır.İkinci aşamada sahiplik yapısı ve stratejiler arasındaki ilişkilere ait bulgular ele alınmıştır. İşletme gruplarının halka açık şirketleri arasında çeşitlendirme stratejilerinde farklı sermaye yoğunluluklarında bir farklılığa rastlanmamıştır. Uluslararasılaşma konusunda özellikle dışa dönük uluslararasılaşma işletme gruplarınca tercih edildiği görülmektedir. Odaklanma stratejisinin benimsendiği görünürken, grupların odaklı yapıyı özellikle işletme grubu mantığı içinde kalarak tercih ettikleri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, differences between proprietary and control structure utilized by business groups and their strategic plan were investigated. Environment of this study constitutes 336 companies processing at Istanbul Stock Exchange and being in service in Turkey or having a relation with Turkey-centered Holding.Relation between proprietary and control in management group was taken up in two stage in the light of evidences of this study. In first stage, used structure were recovered in the light of proprietary and control structure level by individually investigation of each Holding and theirs linkages company.In second stage, the finding about the relations between proprietary structure and strategy were taken up. It was not determined any difference between diversifications strategy in public access management group having different capital density. Business group prefer to outward looking internationalization in their internationalization policy. it was shown that focusing strategy accepted by management group, at the same time management groups especially prefer focusing structure in view of management group rationality.