Kayıtdışı ekonominin önlenmesinde vergi denetiminin önemi ve çözüm önerileri
Off the record of the economy the prevention and solution proposals tax audit
  1. Tez No: 265273
  2. Yazar: MEHMET AKDENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABİTTER ÖZULUCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Kayıtdışı ekonomi, gayri safi milli hasıla hesapları içerisinde görünmeyen ekonomik faaliyetler olarak tanımlanmaktadır. Yasadışı ekonomik faaliyetler, yarı kayıtlı ekonomik faaliyetler ve hiç kayıt altına alınmamış ekonomik faaliyetler kayıtdışı ekonominin unsurlarıdır. Bu kavramın tanımı, nedenleri ve ölçülmesi oldukça zordur ve ülkeden ülkeye farklılıklar gösterir. Kayıtdışı ekonomi hem gelişmiş hem de az gelişmiş ülkelerin ekonomik sorunları arasında yer almaktadır. Ülke ekonomileri açısından yarattığı olumsuz etki, kayıtdışı ekonomi olgusu ile mücadeleyi ve tedbirler alınmasını zorunlu hale getirmiştir. Kayıtdışı ekonomi ile mücadelede denetimin etkinliği önem arz etmektedir. Etkin bir vergi denetim yapısı kayıt dışılığı önleyebilir. Bu çalışmada, kayıtdışı ekonomi ile ilgili bilgilere yer verilerek Türkiye'de kayıtdışı ekonomiyi azaltmaya yönelik çözüm önerileri üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Informal economy is defined to invisible economic activities in Gross National Product. Half registered economic activities, illegal economic activities and never registered economic activities are elements of informal economy. Definition and measurement of this notion are rather diffucult and has discrepancies from country to county. Unregistered economy is an economic problem of both underdevoleped and devoloped countries. Negative effects of unregistered economy on economies, necessitate measures are being taken to prevent unregistered economy. Audit efficiency is important to struggle underground economy. Structure of effective tax auditing prevent underground economy. This study focuses on recommendations in order to reduce the size of unregistered economy.