Üniversite öğrencilerinin yabancı dil seviyelerinin ve yabancı dil eğitim programına karşı tutumlarının incelenmesi (Aksaray Üniversitesi örneği)
An investigation of the foreign language level and attitudes towards foreign language curriculum of the university students (Sample of Aksaray University)
- Tez No: 265272
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYHAN DİKİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırmada, öğrencilerin yabancı dil başarı düzeyleri, yabancı dil programına karşı tutumları ve yabancı dil başarı düzeyleri ile yabancı dil programına karşı tutumları arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığı araştırılmıştır.Araştırma 2009-2010 eğitim ve öğretim yılında, Aksaray Üniversitesi bünyesinde bulunan İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Eğitim Fakültesi, Mühendislik Fakültesi ve Fen-Edebiyat Fakültesi birinci sınıfında öğrenim gören öğrenciler ile yürütülmüştür. Araştırmaya üniversitenin bu fakültelerin 17 farklı Anabilim dalında öğrenim gören ve tesadüfi örnekleme yöntemi ile seçilen toplam 457 öğrenci katılmıştır. Öğrencilerin program konusunda bir görüşe sahip olabilmeleri için güz döneminin sona ermesi beklenmiştir. Bu öğrencilere araştırmacı tarafından geliştirilen kişisel bilgi formu, bir adet İngilizce başarı testi ve Toker (1999) tarafından geliştirilen ?Yabancı Dil Tutum Ölçeği? uygulanmıştır. Ölçeklere eksiksiz yanıt veren 333 öğrencinin ölçek puanları değerlendirmeye alınmıştır. Veriler SPSS 16.0 istatistik programı kullanılarak analiz edilmiştir. Ölçme araçlarından ?Yabancı Dil Başarı Testi? ve ?Yabancı Dil Tutum Ölçeği?'nden elde edilen puanlar üzerinde öğrencilerin öğrenim gördükleri yüksek öğretim programlarına göre karşılaştırmalarda tek yönlü varyan analizi (ANOVA), öğrencilerin cinsiyetlerine ilişkin karşılaştırmalarda t-testi kullanılmıştır. Öğrencilerin yabancı dil başarılarının yordanmasında ise regresyon analizi kullanılmıştır.Araştırmanın sonucunda öğrencilerin yabancı dil başarı seviyeleri ile yabancı dil tutumuna karşı anlamlı düzeyde bir ilişki bulunmamıştır. Ayrıca yabancı dil tutumuna ilişkin toplam varyansın öğrencilerin yabancı dil başarısını açıklamadığı görülmüştür. Ancak öğrencilerin öğrenim gördükleri fakülte ve yüksek öğretim bölümlerine bağlı olarak yabancı dil başarı seviye puanları arasında anlamlı bir fark olduğu bulunmuştur. Mühendislik Fakültesi öğrencileri en yüksek başarı puanına sahip iken, Fen ve Edebiyat Fakültesi öğrencileri en düşük başarı puanına sahiptirler. Öğrencilerin öğrenim gördükleri yüksek öğretim bölümleri açısından ise en yüksek başarı puanına sahip bölüm, Fizik bölümü öğrencileri olarak bulunmuşken, en düşük başarı puanına sahip öğrenciler Harita Mühendisliği bölümü öğrencileri olarak bulunmuştur.Benzer şekilde, öğrencilerin öğrenim gördükleri Fakülte ve yüksek öğrenim bölümlerine göre de öğrencilerin yabancı dile karşı tutum puanları arasında anlamlı istatistiksel fark bulunmuştur. Buna göre en yüksek tutum puanına Fen ve Edebiyat ve fakültesi öğrencileri sahip iken, en düşük tutum puanına Eğitim Fakültesi öğrencileri sahiptir. Öğrencilerin öğrenim gördüğü yüksek öğretim programları açısından bakıldığında ise Biyoloji Bölümü öğrencileri en yüksek tutum puanına sahip iken, Sınıf öğretmenliği Bölümü öğrencilerinin tutum puanlarının en düşük olduğu bulgusuna ulaşılmıştır.Diğer bir sonuç ise; öğrencilerin cinsiyetlerine göre yabancı dil başarı puanları arasında anlamlı bir fark ortaya çıkmaz iken, tutum puanları arasındaki farkın anlamlı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Buna göre kız öğrencilerin, erkek öğrencilerden daha yüksek tutum puanına sahiptirler.Elde edilen bulgular doğrultusunda aşağıdaki öneriler göz önüne alınabilir. Uzun süreli bir dil eğitimi programı yerine kısa süreli ancak yoğun bir dil eğitimi programı tercih edilebilir. Dil eğitimi programında öğrencilerin ilgi ve ihtiyaçları daha çok göz önünde bulundurulabilir. Öğrencilerin dile karşı daha olumlu bir tutum geliştirmeleri ve daha homojen gruplar ile dersler yürütülebilir.
Özet (Çeviri)
This study investigated Aksaray University students? achievement levels in foreing language, (English) their attitudes to foreign language curriculum, and whether there was a significant relation between their language levels and their attitudes to the curriculum.The study was carried out with the freshmen who attended to the faculties of Aksaray University: Faculty of Economics, Faculty of Education, Faculty of Arts and Science, Faculty of Engineering in 2009-2010 academic year. The population of the present study includes, randomly selected, 457 freshmen from 17 departments at those faculties. The Attitude Scale Towards Foreign Languages by Toker (1999) , the Personal Information Form and Foreign Language Achievement Test developed by the researcher were applied to the students. The scores of 333 students, who answered the questions in the scales entirely, were evaluated. The collected data were analyzed by SPSS 16.0 statistical package programme. The data were anlyzed by one-way variance analysis (ANOVA), t-test and regression techniques.According to the findings of the study, there was not a significant positive relationship between foreign language attitude and foreign language achievement. It was found that total variance of foreign language attitude does not explain the students? achievment to foreign language. However, there was a significant difference in students? scores from the achievement test according to the faculties and departments they belong to: Students from Faculty of Engineering got the highest scores and those from the Faculty of Science and Letters got the lowest scores; students from Physics Department got the highest scores and those from the Geomatics Engineering Department got the lowest.There was a significant difference in students? scores from the attitude scale according to the faculties and departments they belong to: Students from Faculty of Science and Letters got the highest scores and those from the Faculty of Education got the lowest scores; students from Biology Department got the highest scores and those from the Primary Education got the lowest scores. Finally it was found that there was not a significant difference between the scores which male and female students got from the foreing language achievement test. On the other hand, there was a significant difference between the attitude scores of male and female students; female students? attitude scores were higher than the male students?.Considering the findings, following suggestions can be made: A short-term, intensive foreign language teaching curriculum can be preferred to a long-term language teaching curriculum. Students? needs and interests can be taken into consideration during the preparation of the curriculum. Students can be assisted in developing a positive attitude towards the language. Homogeneous groups can be made up.