Türkiye'de kayıt dışı ekonominin önlenmesinde vergi denetiminin yapısı ve önemi
Structure and emphasis of tax audit for prevention of i̇nformal economy in Turkey
  1. Tez No: 569459
  2. Yazar: VOLKAN GÜZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Maliye, İşletme, Law, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Kamu harcamalarının finansmanında ihtiyaç duyulan en önemli gelir kaynağı vergilerdir. Bütçe gelirleri içerisinde önemli bir yere sahip olan vergi gelirlerinin tam, doğru ve zamanında hazineye intikal etmesi kamu harcamalarının ve mali politikaların gerçekleştirilmesine imkân sağlamaktadır. Özellikle 20.yy'ın ikinci yarısından itibaren hemen hemen tüm ülkelerde kayıt dışı ekonomi temel sorunlardan bir tanesi durumuna gelmiştir. Kayıt dışı ekonomi mali ve ekonomik sorunların yanı sıra sosyal, toplumsal ve hukuki anlamda da birçok alanda olumsuz etkilere neden olmaktadır. Kayıt dışı ekonomiyle mücadele etmede, vergi kayıp ve kaçakları ile kayıt dışı bırakılan faaliyetleri tespit etmede kullanılan en etkili araçlardan biri de vergi denetimidir. Bu nedenle vergi denetim müessesinin etkin bir şekilde işlemesi için etkinliğini olumsuz etkileyen unsurların tespit edilerek ortadan kaldırılması gerekmektedir. Çalışmada, kayıt dışı ekonomi; özellikleri, nedenleri, türleri ve etkileri ile birlikte ele alınmış ve Türkiye'de kayıt dışı ekonomi ile mücadelede vergi denetim sisteminin yapısı ve rolü incelenmiştir. Kayıt dışı ekonomi ile mücadelede vergi ve denetim sisteminden kaynaklanan sorunlar genel hatları ile incelenmiş ve çözüm önerilerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The most important source of income needed to finance public expenditures is taxes. Tax revenues, which have an important place among budget revenues, are transferred to the treasury in a complete, accurate and timely manner, provides public expenditures and fiscal policies to be realized. Especially from the second half of the 20th century, informal economy became one of the main problems in almost all countries. In addition to financial and economic problems, the informal economy has negative effects on social, communal and legal aspects. Tax audit is one of the most effective tools used to fight against the informal economy and to identify the tax losses and leaks as well as the activities that have been excluded. Therefore, it is necessary to determine and eliminate the factors that adversely affect the efficiency of the tax audit institution for its efficient operation. In this study; informal economy characteristics, causes, types and dealt with the effects and have examined the structure and role of the tax audit system in the fight against to informal economy in Turkey. In the fight against the informal economy, the problems arising from the tax and audit system are examined in general terms and solutions are given.