Niğde'nin sosyolojik yapısının seçmenlerin siyasal tercihlerine etkisi
The effects voter's political preferences of structure sociology of Nigde
  1. Tez No: 265275
  2. Yazar: HAYRİ ÇETİNKUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESEN GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, İşletme, Political Science, Sociology, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 286
Özet
Seçim dönemlerinde bütün siyasi partiler en fazla oy oranına ulaşarak hem yerel yönetimlerde hem de ülke yönetiminde söz sahibi olmak isterler. Bunun için oylarına talip olunan seçmenlerin toplumsal, ekonomik ve kültürel özelliklerinin iyi bilinmesi ve beklentilerinin analiz edilebilmesi gerekir. Ayrıca siyasi partilerin ve politik pazarlama uzmanlarının, seçmenlerin beklentileri çerçevesinde, doğru stratejiler geliştirmeleri seçim yarışında başarılı olmalarını sağlayacaktır. Araştırmamız ülkemizin orta büyüklükteki illerinden olan ve yıllarca sosyal değişimlere sahne olmuş Niğde'de yapılmıştır. Zaman içerisinde kentin sosyolojik yapısında meydana gelen değişimler, seçmenin siyasal tercihleri üzerinde doğrudan etkili olabilmektedir. Niğde'deki toplumsal farklılıklar, ekonomik yapı, kültürel faktörler ve din gibi birçok sosyolojik unsur seçmenlerin politik davranışlarını belirlemektedir. Bu çalışmamızda kentin sosyo-demografik, sosyo-kültürel ve sosyo-ekonomik unsurları ışığında, Niğdeli seçmen profili ve siyasal davranış biçimleri analiz edilmeye çalışılmıştır. Araştırmamızda, uzun yıllar Niğde'de yaşanan olumsuz kentleşme, kentlilik bilincinin zayıf olması, kentlileşemeyen kentlilerin bulunduğu bir sosyal yapı, ekonomik olarak geri kalmışlık, cemaat ve kanaat önderlerinin etkisinde olan seçmen profili bulgularına rastlanmıştır. Seçmenlerin, öğrenim düzeyi ve gelir seviyesi düşüktür. Kentin kültürel dokusu zayıflamış, göçle gelenler kendi kültürlerini yaşatma zemini bulmuşlardır. Bunlar siyasal tercihlerini etkilemektedir. Ayrıca göçler sonucunda oluşan toplumsal farklılıklar genel ve yerel seçim sonuçlarını belirlemektedir. Laiklik, milliyetçilik, muhafazakârlık ve dindarlık, genel olarak ve büyük oranda, Niğdeli seçmenlerin ortak paydası durumuna gelmiştir.
Özet (Çeviri)
In electoral periods, political parties claim to have a voice both in municipal and country administration by attaining the maximum number of vote. Therefore, social, economic, and cultural characteristics of voters whose votes are sought for, should be understood well enough, and their expectations should be analyzed. Besides this, development of accurate strategies by political parties and political marketing specialists will enable them to lead the way to success. Our research was carried out in Niğde, that is one of the moderate sized provinces of the country and that have had social developments through years Changes and developments in sociological structure of the city through time, might be able to have direct effects on political choices of voters. Multipal sociological factors such as social differences, economical structure, cultural factors, and religion determine behaviours of voters in Niğde. The profile and political behaviour patterns of voters of Niğde was aimed to be anlyzed in the light of socio-demographical, socio-cultural and socio-economical factors of the city, in this study. Findings in our research are neagtive urbanization experienced in Niğde for years, weak consciousness of urbanisering, a social structure that has citizens who have been unable to become urbanized, economic underdevelopment and a profile of electorates that has been led and manipulated by congregations and opinion leaders. Levels of education and income of lectorates are low. Cultural configuration of the city has weakened and those who migrated in have found background of cherishing their own cultures.These factors effect their political choices. Additionally, social differences that has come into existence as a result of migrations, determine the results of the general and local elections. Secularism, nationalism, conservatism and pietism are generally and substantially have become the common ground of the electorates in Niğde.