Farklı antrenman modellerinin 13-15 yaş bayan basketbolcuların beceri gelişimine etkisi
The effects of the different training models on 13-15 aged female basketball player's development on their abilities
  1. Tez No: 265276
  2. Yazar: MEHMET SERDAR ÇÖZELİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜRKAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bölümü
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmanın amacı; 13-15 yaşlarındaki yıldız bayan basketbolcularda, güç, hız, yetenek ve anaerobik kapasiteleri açısından 4 aylık farklı antrenman modellerinin etkilerini belirlemektir. 30 Ünye Basketbol Kulübü bayan sporcusu rastgele 3 ayrı gruba ayrıldı; Güç dayanıklılık grubu (PE - İnterval antrenman modeli n=10), Genel dayanıklılık grubu (GE ? sürekli koşular modeli n=10) ve kontrol grubu (CG ? düzenli anrenman modeli n=10). Her üç gruba da 16 hafta boyunca ve haftada üç gün 90 dakikalık farklı antrenman modelleri uygulanmıştır. Güç Dayanıklılık Grubuna (PE) interval antrenman metodu, Genel Dayanıklılık Grubuna (GE) sürekli koşular metodu, kontrol grubuna ise herhangi bir antrenman metodu uygulanmamış mevcut antrenman programlarına devam etmeleri sağlanmıştır. Çalışmaya katılan gruplara egzersiz öncesi ve egzersiz sonrasında; 20 metre sprint testi, squat jump, countermovement jump, Koşu temelli anaerobik sürat testi (RAST), 2 dakikalık şut testi (atılan şut ve geçerli şut testleri) ve toplu mekik koşusu testleri uygulanmıştır.İstatistiksel analiz olarak gruplara, Parametrik testler, Compara means-van-way ANOVA: post hoc multiple compalisons Tukey testi kullanılmıştır. İststistiksel olarak gruplar egzersiz öncesi ve egzersiz sonrası değerlendirilmelerinde, toplu mekik testi, atılan şut ve geçerli şut testi, koşu temelli anaerobik sürat testlerinde grup içi ve gruplar arasında anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. 20 metre sprint testi, squat jump, countermovement jump, güç indekslerinde ve yorgunluk indekslerinin testlerinde, istatistiksel olarak anlamlı farklılık tespit edilememiştir.Sonuç olarak, 2 ayrı antrenman modelininde başlangıçtaki güç ve sürat değerlerini korumuşlardır. Anaerobik kapasite ve yetenek PE grubunda yüksemiştir. Yetenek testlerinde GE grubunun yükseldiği görülmüştür. Bu nedenle, çocuklarda dayanıklılığın geliştirilmesinde, kardiovasküler ve metabolik spesifik etkenlerin yanında interval antrenman metodunun uygulanmasının alt yapı basketbolcularında faydalı olabileceği düşünülebilir.Anahtar Kelimeler : Basketbol, Egzersiz, Antrenman Modelleri, Yetenek Seçimi, Beceri, Dayanıklılık.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to identify the effects of the four months training modelling in 13-15 aged young female basketball players? power index, speed, skills and anaerobic capacity. 30 young female basketball players from Ünye Basketball Club were subdivided into three different groups. Power endurance group (PE- Interval training modelling n=10) General endurace group ( GE- Constant running modelling n=10) and control group (CG- Regular training modelling no=10). Each three groups had been carried out different training modelling three times in a week for 16 weeks. Interval training modelling for power endurance group, constant running modelling for general endurance group, had been carried out while no training modelling were applied in control group and they had been provided to continue the existing training programs. Before and after the practice, 20 meters of sprint test, squat jump, countermovement jump, anaerobic speed test based on running (RAST) two minutes of shooting test and the shuttle ball dripling test were carried out by every group joining in the practice.For statistics analysis parametric tests, compara means-van-way ANOVA: post hoc multiple compalisons Tukey tests were applied to the all groups. Statisticly in the evaluations of the groups before and after the practice, some meaningful differences were determined inside the groups and among the groups especially in shuttle ball dripling tests, attended and valid shoot tests,anaerobic speed test based on running . On the other hand in the 20 meters of sprint test, squad jump , countermovement jump, power index and exhaustion index tests no meaningful differences were detected as statistics.As a result, 2 different training modelling conserved the first value in the beginning. Anaerobic skills and capacity increased in Power endurance group. In the skills tests there was a notibly increase in general endurance group. Thats why it could be thought that beside cardiovascular and metabolic specific determinants, interval training modelling can be benefical to prepare junior basketball players.Key Words : Basketball, Exercise, Training Modelling, Choosing Ability, Skill, Endurance