14-16 yaş grubu bayan badminton sporcularına uygulanan pliometrik antrenman programının motorik özellikler üzerine etkisi
Women 14-16 age group badminton athletes training program applied pliometrik effects of motoric features
- Tez No: 265277
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜRKAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bölümü
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Çalışma, 10 haftalık pliometrik antrenman programının 14-16 yaş grubu bayan badmintoncuların motorik özellikleri üzerine etkilerini tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya, sağlıklı, 10 deney, 10 kontrol grubu toplam 20 bayan badmintoncu gönüllü olarak katılmıştır. Deney ve kontrol grubu düzenli olarak badminton antrenmanlarına devam ederken, deney grubuna badminton antrenmanlarının yanında 10 hafta, haftada iki gün pliometrik antrenman yaptırılmıştır. Antrenman öncesi (ön test) ve sonrası (son test) iki ölçüm alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Study of the 14-16 age group 10 week training program, women?s badminton pliometrik seekers to determine their effects on motor features was conducted. A total of 20 female badminton players (10 as experimental group and 10 as control group) volunteered to participated in the study. The both groups regularly participated in badminton trainings and also the experimental group was trained by plyometric training method twice a week along 10 weeks. A pre- test and a past-test were applied to the groups before and after 10 weeks of training respectively. The physical and the physiological parameters of subject were tested by scientifically valid laboratory and field tests.In statistical analysis Wilcoxon Signed Ranks Test for within group analysis and Mann-Whitney U Test for between group analysis were used in SPSS 13.0 For Windows.