Sınıf öğretmenlerinin disleksiye ilişkin bilgileri ve dislektik öğrencilere yönelik çalışmaları
Classroom teachers? knowledge about dyslexia and their trainings for dyslectic students
- Tez No: 265296
- Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu araştırmanın amacı, sınıf öğretmenlerinin disleksiye ilişkin bilgileri ve dislektik öğrencilere yönelik çalışmalarını tespit etmektir. Bu amaç doğrultusunda sosyo-ekonomik düzey, fiziksel ve sosyal çevre dikkate alınarak maksimum çeşitlilik örneklemesi yoluyla özel, il merkezi ve taşra olmak üzere 3 farklı türde toplam 6 okul seçilmiştir. İlgili okullarda çalışan sınıf öğretmenlerine araştırmacı tarafından geliştirilen Öğretmen Bilgi Formu ve Disleksi Bilgi Testi uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlar çeşitli konu başlıkları altında incelenerek, sınıf öğretmenlerinin disleksiye ilişkin bilgileri incelenmiştir. Dislektik öğrenciye sahip sınıf öğretmenleri ile araştırmacı tarafından Öğretmen Görüşme Formu kullanılarak görüşülmüş ve dislektik öğrencilerine yönelik tanı öncesi yönlendirme ve tanı sonrası çalışmalarına yönelik bilgi alınmıştır.Kullanılan ölçme araçlarından elde edilen verilerin analizinde; Disleksi Bilgi Testi için SPSS 15.0 paket programı, Öğretmen Görüşme Formu için ise içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Verilerin analizi sonucunda, sınıf öğretmenlerinin disleksinin özelliklerine, dislektik özelliklere, disleksi tanı sürecine ve dislektiklerin eğitimine ilişkin bilgilerinin yetersiz düzeyde olduğu görülmüştür. Öğretmenlerin testten elde ettikleri puanların çalıştıkları okul türüne göre anlamlı bir farklılık teşkil etmediği sonucuna ulaşılmıştır. Bunun yanında sınıf öğretmenlerinin disleksiye ilişkin bilgilerinin, dislektik öğrenciye sahip olma değişkenine göre farklılaşmadığı görülmüştür. Yapılan görüşmeler sonucunda ise sınıf öğretmenlerinin dislektik öğrencilerine yönelik özel bir çalışma yapmadıkları, kendilerini disleksi ve dislektiklerin eğitimi konusunda yeterli görmedikleri öğrenilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine classroom teachers? knowledge about dyslexia and their trainings for dyslectic students. With this purpose, by taking into consideration of socio-economic status, physical and social environment via maximum variation sampling method six schools in three different types were selected in private, city center and the provincial. Teacher Information Form and Dyslexia Test developed by researchers were administered to class teachers working in those schools. The data obtained were examined under a variety of topics and information of classroom teachers about dyslexia was examined. Teachers having dyslectic students were interviewed by using Teacher Interview Form by researcher and information was obtained aimed to diagnosis before routing and studies after diagnosis for dyslectic students.In the analysis of data obtained from measurement tools used; SPSS 15.0 software package program for Dyslexia Knowledge Test and content analysis method was used for Teacher Interview Form. As a result of data analysis, classroom teachers? knowledge related to dyslexia?s properties, dyslectic behaviors, dyslexia diagnosis process and dyslectics? education were found to be inadequate. It was concluded that scores of teachers obtained from the test did not constitute a meaningful difference by type of school they work in. Also it was seen that classroom teachers? knowledge level about dyslexia didn?t differentiate according to having dyslectic student variable. As a result of interviews it was learned that teachers do not make a special study for dyslectic students and they consider themselves not sufficient about dyslexia and dyslectics? training.