Yoksulluk ve yoksullukla mücadele yöntemleri: Katılımcı bir yaklaşımla Sosyal Riski Azaltma Projesi'nin başarı değerlendirmesi-ankara ili örneği
Methods for struggling with the poverty: By the participant approach, performance rating of Social Risk Mitigation Project
  1. Tez No: 265295
  2. Yazar: BERNA ŞAFAK ZÜLFİKAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ KARDAM, DOÇ. DR. HATİCE KARAÇAY ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Zülfikar, Berna Şafak. Yoksulluk Ve Yoksullukla Mücadele Yöntemleri: Katılımcı Bir Yaklaşımla Sosyal Riski Azaltma Projesi'nin Başarı Değerlendirmesi-Ankara İli Örneği, Yükseklisans Tezi, Ankara, 2010.Yoksulluk, gerek gelişmiş gerekse gelişmekte olan ülkelerde farklı şekillerde kendini gösteren, uzun yıllardır insanlığın gündeminde olan iktisadi ve sosyal bir problemdir. Yoksulluk, hem gelir eksikliğini hem de eğitim, sağlık, barınma gibi temel insani ihtiyaçlardan yoksun olma durumunu ifade etmektedir. Bireylerin bu mahrumiyetleri yaşama haklarından mahrum kalmalarına sebep olacaktır. Dolayısıyla yoksulluk, insan hakları ihlali olarak kavramlaştırılabilinen bir olgu olmaktadır.Olgunun hak ihlali olarak ele alınması, yoksullukla mücadelenin ne kadar hayati bir problem olduğunu göstermektedir. Dolayısıyla yoksullukla mücadele sadece devletlerin değil, birçok aktörün politika hedeflerindendir.Çalışmanın amacı, yoksullukla mücadele aktörlerinden biri olan Dünya Bankası'nın, 2001 yılında Türkiye'de başlattığı Sosyal Riski Azaltma Projesi'nin Gelir Getirici Projeler alt bileşeninin Ankara İli örneğinde değerlendirilmesini yapmaktır. Bu amaç doğrultusunda, derinlemesine mülakat tekniği kullanılmıştır. Ankara ili örneğinde SRAP'ın başarısını ele almak amacının yanı sıra, çalışmada, faydalanıcıların bilgi/deneyim ve algılarından yararlanarak, bu kişilerin genel anlamda yoksulluk olgusuna; kendilerinin öznel yoksulluk hallerine ve yoksullukla mücadelede SRAP uygulamasına yönelik bakış biçimleri değerlendirilmiştir.Çalışma ile SRAP-Gelir getirici projelerin ekonomik olarak başarılı olamadığı ancak projenin, faydalanıcıların yaşam kaliteleri üzerinde olumlu etkileri olduğu, dolayısıyla sosyal ve psikolojik güçlenme noktasında başarılı olduğu görülmüştür. Küçük ve sistematik olmayan yardımların bile sosyal ve psikolojik güçlenmeye kattığı değerlerin çok büyük olduğu anlaşılmıştır.Anahtar SözcüklerYoksulluk, Yoksullukla Mücadele, Sosyal Riski Azaltma Projesi, Gelir Getirici Projeler
Özet (Çeviri)
[Zülfikar, Berna Şafak.]. [Methods for struggling with the poverty: By the participant approach, performance rating of Social Risk Mitigation Project, Graduate Thesis, Ankara, 2010.Poverty is an economic and social problem that evince itself aganist both in developed and developing countries in different forms. Poverty represents lacking from both deficiency in income and fundamental human necessity like education, health and sheltering. This deprivation causes deprivation of right to life for antitrust act. Thus, poverty is a fact that can be conceptualized as human rights violation.Considering this fact as rights violation shows what a vital problem poverty is. Thus, struggling with poverty is not only a politic target for governments, but also for many actors.This study aims to evaluate the Social Risk Mitigation Project that has been put into action in Turkey at 2001by World Bank which is the one of the main actors for struggling with the poverty. According to this aim, depth interview technique is used. In addition to evaluating the success of SRAP in the case of Ankara province, in this study, using the beneficiaries acquirements/ experience and perception, personal regards about general poverty, the poverty of their subjective situation and application of SRAP for struggling with the poverty was evaluated.It is concluded that, SRAP-Income generating projects are not economically successful but have a good effect onthe quality of life of beneficiaries, and therefore that the projects are successful at the point of social and psychological gaining ground. It has been emerged that even small and nonsystematic aids can be very useful for get a grip to social and psychological problems.Key WordsPoverty, Struggling with The Poverty, Social Risk Mitigation Project, Income Generating Projects