Integrating nuclear and renewable energy in Egypt: Insights from South Korea's industrial policy
Mısır'da nükleer ve yenilenebilir enerjinin entegrasyonu: Güney Kore'nin sanayi politikasına dayalı görüşler
- Tez No: 948768
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜŞRA AĞAN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: OSTİM TEKNİK ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanayi Politikaları ve Teknoloji Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tez, enerji politikası, sanayi stratejileri ve ulusal planlama arasındaki karşılıklı etkileşimi incelemektedir. Özellikle nükleer ve yenilenebilir enerji kaynaklarının bütünleşik bir şekilde entegre edilmesi sürecine odaklanılmaktadır. Güney Kore örneği üzerinden yapılan analizde, enerji, sanayi ve eğitim sektörlerinin tek bir ulusal strateji doğrultusunda eşgüdüm içinde geliştirildiği görülmektedir. Buna karşılık, Mısır doğal kaynaklar bakımından zengin ve geniş çaplı enerji projelerine sahip olmasına rağmen, aynı düzeyde kurumsal uyumu ve stratejik bütünlüğü sağlayamamıştır. Belirli ilerlemeler kaydedilmekle birlikte, bu gelişmeler genellikle birbirinden kopuk ve parçalı yapılar hâlinde ilerlemektedir. Bu bağlamda tez, Mısır'ın Güney Kore'den neyi nasıl öğrenebileceği sorusuna odaklanmaktadır—özellikle adımları birebir taklit etmek yerine, Güney Kore'nin sanayi politikasına dayalı entegrasyon mantığını kavrayarak kendi ulusal bağlamına nasıl uyarlayabileceğini sorgulamaktadır. Bu soruya yanıt bulmak amacıyla, ekonomik yapılardan kurumsal işleyişe ve yenilik kapasitesine uzanan üç temel eksene dayalı karşılaştırmalı bir matris yöntemi uygulanmıştır. Bu eksenler, üç temel kuramsal çerçeveyle analiz edilmiştir: Gelişmekte Olan Sanayilerin Korunması Teorisi, Büyük Hamle Teorisi ve Dinamik Karşılaştırmalı Üstünlük Yaklaşımı. Bu kuramsal altyapı, Mısır ve Güney Kore örneklerinin karşılaştırılmasını mümkün kılmakta ve sanayi politikalarının enerji dönüşümünü nasıl destekleyebileceğine ilişkin çıkarımlar sunmaktadır. Tez altı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, çalışmanın amacı, önemi ve temel araştırma sorularını içeren genel çerçeveyi sunmaktadır. İkinci bölüm, Mısır'daki mevcut enerji yapısını analiz etmekte ve nükleer ile yenilenebilir enerjiye geçişte karşılaşılan başlıca sorunlar ile fırsatları ortaya koymaktadır. Üçüncü bölüm, Mısır bağlamında sanayi politikalarının kuramsal ve pratik yönlerini inceleyerek, bu politikaların enerji sektörüyle nasıl entegre edilebileceğini tartışmaktadır. Dördüncü bölüm, Güney Kore deneyimini ele almakta; güçlü kurumların, tutarlı politikaların ve eğitim ile yenilik alanına yapılan hedefli yatırımların, ülkenin enerji alanında teknolojik özerkliğe ulaşmasındaki rolünü ortaya koymaktadır. Beşinci bölüm, iki ülkenin karşılaştırmalı analizine dayalı olarak, Mısır'ın sürdürülebilir ve bütüncül bir enerji-sanayi politikası oluşturabilmesi için açık ve uygulanabilir politika önerileri sunmaktadır. Bu öneriler arasında kurumsal reformlar, yenilikçilik sistemlerinin geliştirilmesi ve eğitim politikalarının yeniden yapılandırılması yer almaktadır. Sonuç olarak, tez, enerji dönüşümünün yalnızca teknik bir mesele değil, aynı zamanda kapsamlı ve bütünleşik bir sanayi politikası gerektiren çok boyutlu bir dönüşüm süreci olduğunu vurgulamaktadır. Kore örneği üzerinden geliştirilen bu çözümleyici çerçeve, Mısır'ın sürdürülebilir kalkınma hedefleri doğrultusunda sanayi politikalarını yeniden tasarlamasına, altyapı açıklarını gidermesine, teknoloji transferini hızlandırmasına ve ihtiyaç duyulan beşerî sermayeyi oluşturmasına yönelik somut bir yol haritası sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the interconnection of energy, industrial policy, and national planning. Particularly, in the integration of nuclear and renewable energy sources. Draw-ing on South Korea as a case study, the nuclear, renewable, industrial, and educational sectors were interconnected parts of a single strategy. Despite Egypt's abundant natural resources and extensive energy initiatives, it has been unable to reach that degree of co-herence. Progress exists; however, it frequently is along fragmented paths. The central question this thesis asks: How can Egypt learn from South Korea, not by repeating its steps, but by grasping the thinking behind how it utilized industrial policy to connect en-ergy, education, and industry? To answer this question, a comparative matrix methodology was applied, structured around three analytical pillars: the economic, the institutional, and the innovative. These are examined based on three core theoretical frameworks: infant industry protection, big push theory, and dynamic comparative advantage. This approach allows comparison be-tween Egypt and South Korea and aims to draw actionable insights on how industrial pol-icy can support effective energy integration. The thesis comprises logically interconnected six chapters. The first chapter pro-vides the general background to the research, its importance, objectives, and central ques-tions. The second chapter discusses the current state of the energy sector in Egypt, high-lighting the main challenges and opportunities for transitioning to cleaner energy sources, including renewable energy and nuclear energy. The third chapter, Industrial Policy Strat-egies, focuses on a theoretical and practical perspective in the Egyptian context, examin-ing how these policies can be employed to support the energy sector and enhance its inte-gration with other economic sectors. The critical role of government and visionary leadership of the South Korean expe-rience is addressed in chapter four demonstrating how strong institutions, consistent poli-cies, and targeted investments in education and innovation contributed to the success of the energy sector, achieving self-reliance in building a technologically advanced nation, and enhancing the country's position in the global economy. The fifth chapter gives a detailed comparison of Egypt and South Korea. It makes clear and specific suggestions for how Egypt can achieve an integrated and sustainable energy and industrial policy and ensure long-term economic and social development. These suggestions include institutional reforms, innovation activation, and the develop-ment of new educational programs. In conclusion, the thesis emphasizes the importance of adopting a comprehensive and integrated approach in industrial policy design, by deepening the theoretical and ap-plied understanding of sustainable transformation strategies in the energy sector. By shed-ding light on the Korean experience, the thesis provides an analytical framework that can be used to reshape industrial policies in Egypt, ensuring that sustainability principles are integrated into national economic policies, addressing infrastructure gaps, promoting technology transfer, and building the human capacity needed to support the transfor-mation. Energy and sustainable industrial development.