Boşluk ve sınırlar
Space and borders
- Tez No: 265310
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİ ATEŞL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Bölümü
- Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu raporda sanatın kaynağı olan insanın yaşamı, iç dünyası ve dış dünyası arasındaki etkileşimleri ilk bölümde ele alınmıştır;Çevre-insan etkileşiminde insan faktörü değerlendirilirken, algısal yetiler sonucunda somut olana karşı eğilime değinilmiştir. Egemen azınlığın etkinliğinin de sebebi olan bu eğilim, dönemsel gelişmelerle birlikte yaşamın ve insanın biçimlemesindeki süreci açıklanmaktadır, Görme ediminin, sanatçı çalışmalarının dışında da sürekli ve yoğun olarak uyarılmaya başladığı dönemden günümüze kadar olan süreçte, yaşamın parçası olan araçların etkinliği ve rollerine de vurgu yapılmaktadır.İkinci ve üçüncü bölümlerde ise; sanat-yaşam ve sanatçı-insan alışverişinden doğan duyarlılıkla, üretimlerinin merkezine insan figürlerini yerleştiren sanatçıların çalışma örnekleriyle birlikte, boşluk temalı çalışmaların da analizleri yer almaktadır.Sistem tarafından yönlendirilebilecek hale getirilmiş insan yaşamının sınırlı algılama özelliği ve bu özelliğin gözlemi sonucu görselleştirilmesi ve yüzey üzerindeki bölünmüş alanların, toplum-insan ilişkisindeki unsurlarla benzeştiği noktaların resimsel yüzeye uygulamasına çalışılmıştır.Örnek sanatçı ve çalışmaların uygulama öncesi ve sonrası, biçimsel, psikolojik ve düşünsel kaygıları çalışmalarla birlikte sunularak, birey'e bakıştaki değişik görüşlerin görüntüleri arasında karşılaştırma yapılmıştır. Mekan algısının iki boyutlu yüzeye yansıtılmasında boşluktan yararlanılmak suretiyle kompozisyonlar oluşturulmuş, boşluğun hareketliliği beden formlarının benzer pozisyonlarıyla birlikte kullanılarak atmosfer yaratılmıştır. Boşluğun psikolojik ve biçimsel bağlantısı çalışmalarda ortaya konarak, tanımlanamayan özelliğiyle olumsuz algısı resimsel yüzeyde değiştirilmiştir.Negatif-pozitif ilişkilerinden sıkça faydalanarak, biçim ve renkler yüzey üzerinde farklı planlara taşınarak bütünsel algıyla birlikte, mekanın oluşmasını da sağlamış, bu ilişki bazı çalışmalarda yüzeyin değişik boyutlarıyla desteklenmiştir.Anahtar SözcüklerBirey, Algı, Toplum, Bilinç, Tanımlama, Mekan
Özet (Çeviri)
The instict of surviving is the behavior which is acquired with the beginning of life. This impulse, which makes us take precautions before the difficult situations that we face or make us survive even in extreme situations, supports us to use the limited physical and perceptual features in this tough process between life and death.Although it seems as an individual characteristic, this impulse supports life towards socialization in every moment we interact with life. Beginning from this point, the individual, who has to be coherent with his consciousness, becomes one of the same parts that constitute society by making a sucrifice of his own characteistic.Artists, who are affected by the process of compatibility and socialization of the human being that separates them from other creatures because of his physical quality and who try to understand this process and protect its own structure, produce their Works under the influence of the conception that develop until their period and of the improvement of their own period.Artists,who try to beyong the general boundries of art that is classified with the periodic consideration, produce their Works by Pioneering to important improvements, changes and object to mechaism that is seen even in the considerations of art.One of the breaking points is the change in the understanding of the traditional art which uses the method of representative reality. In this process, artists, of course, confront with the resistance of conservatism that exist in the nature of the taditional art.Although the traditional concept of art has set definite borders between art and society, visualization of concepts with their concrete or well accepted circumstances maintains the communication of art and society. However, the habituation of viewing the work from one perspective has begun to change and the limits of the act of seeing have been pushed by artists. The mental activityhas begun to accompany to the function of seeing and it has been tried to produce alternatives of the definable resultants.Keywordsİndividual, Perception, Society, Conscious, Defining, Space