Dialogic relationship between Tower of Babel and Ivory Tower: An analysis of the translation of social/human sciences texts in the light of hermeneutics
Babil Kulesi ile Fildişi Kule arasındaki diyalojik ilişki: Sosyal/beşeri bilimler metinlerinin çevirisinin yorumbilgisi ışığında bir çözümlemesi
  1. Tez No: 265311
  2. Yazar: BEYZA SUMER AYDAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ORHUN YAKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mütercim-Tercümanlık, Translation and Interpretation
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mütercim Tercümanlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu tez, Babil Kulesi'nin kiracısı olan çevirmen ile metin, yani bu çalışma bağlamında Fildişi Kule imgesiyle temsil edilen sosyal/beşeri bilimler metinleri arasında diyalojik bir ilişki gerektiren yorumbilgisel çeviri sürecine odaklanarak sosyal/beşeri bilimler metinlerinin çevirisini incelemektedir. İki dil (kaynak ve hedef dil), iki kültür (yerel ve yabancı kültür), iki metin (orijinal ve çeviri metin) ve üç aktörden (yazar, çevirmen ve okur) oluşan çeviri süreci öznel bir karar verme ve sorun çözme süreci olarak irdelenmekte ve çevirinin bir okuma, anlama ve yorumlama süreci olarak yorumbilgisel bir süreç olduğu ileri sürülmektedir. Bu kuramsal düşünceler ışığında, sosyal/beşeri bilimler metinlerinin çevirisinin özgünlükleri ve güçlükleri ve bu tür metinlerin çevirmeninin karşı karşıya kaldığı zorluklar, tüm metin türlerinin biçim, içerik ve söylem açısından kendine özgü zorlukları olduğu ve amacı ve hedef kitlesi açısından farklılıklar gösterdiği ve bu nedenle farklı uzmanlıklara sahip farklı çevirmenler gerektirdiği temel varsayımıyla ortaya koyulmaktadır. Sonuç olarak, bu tezin yazarının felsefe ve psikanaliz konularındaki iki kitap çevirisi (Fraser, Ian. 2008. Hegel ve Marks: İhtiyaç Kavramı. (çev.) Beyza Sumer Aydaş, Ankara: Dost Kitabevi Yayınları/ Rudnytsky, Peter L. 2010. Psikanalizi Okumak: Freud, Rank, Ferenczi, Groddeck. (çev.) Beyza Sumer Aydaş, Ankara: Dost Kitabevi Yayınları) çevirmen ve metin arasında varsayılan diyalojik ilişki bağlamında incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the translation of social/human sciences texts by focusing on the hermeneutic process of translation, which requires a dialogic relationship between the translator, who is the tenant of Tower of Babel and the text, namely the social/human sciences texts represented with the image of Ivory Tower within the context of this study. Translation process as a subjective decision-making and problem-solving process, which consists of two languages (source and target language), two cultures (local and foreign culture), two texts (original and translated text) and three actors (author, translator and reader of the text) is examined and it is argued that as a reading, understanding and interpreting process, translation is a hermeneutic process. In the light of these theoretical considerations the specificity and pitfalls of translation of social/human sciences texts and the difficulties that the translator of these kinds of texts faced is revealed with the basic assumption that all kinds of texts have specific difficulties of its own in terms of its form, content and discourse and specific differences in terms of its aim and target audience and thus call for different translators with different expertise. Consequently, translations of two books, on philosophy and psychoanalysis (Fraser, Ian. 1998. Hegel and Marx: The Concept of Need. Edinburgh: Edinburgh University Press/Rudnytsky, Peter L. 2002. Reading Psychoanalysis: Freud, Rank, Ferenczi, Groddeck. Ithaca&London: Cornell University Press) made by the author of this thesis are examined in terms of the assumed dialogic relationship between the translator and the text.