Öğretim elemanlarının akademik etiğe uyma düzeyleri hakkında öğretim elemanlarının görüşleri
Opinions of instructors about the level of obeying to the academic code by instructors
  1. Tez No: 265316
  2. Yazar: İREM AKÇAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSÜN ATANUR BASKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Eko. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu araştırma öğretim elemanlarının akademik etiğe uyma düzeyleri hakkında öğretim elemanlarının görüşlerini belirlemek ve görüşlerin kişisel özelliklere göre değişip değişmediğini tespit etmek amacıyla yapılmıştır.Araştırmanın evrenini 2009?2010 öğretim yılında Hacettepe Üniversitesi Eğitim ve Fen Fakültelerinde çalışmakta olan öğretim elemanları oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini evrenden oranlı eleman örnekleme ile belirlenen 223 öğretim elemanı oluşturmaktadır.Verilerin toplanmasında kullanılan anket iki bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde kişisel özellikleri belirleme amaçlı 8 adet soru yer almaktadır. İkinci bölümde, öğretim elemanlarının akademik etiğe uyma düzeyleri hakkında öğretim elemanlarının görüşlerini belirlemek amacıyla Yılmaz' ın 2007 yılında geliştirdiği 71 adet ?Akademisyenlik Mesleğine Yönelik Etik Kodlar? aynen alınıp kullanılmıştır.Öğretim elemanlarının görüşlerinin değerlendirilmesi sonucunda, öğretim elemanlarının akademik etiğe sıklıkla uygun davrandığı sonucuna ulaşılmaktadır. Öğretim elemanlarının görüşüne göre mesleğe, öğrenciye, topluma ve bilime karşı sorumluluk boyutlarında akademik etiğe ?sık yaparlar? düzeyinde uygun davranılmaktadır. Öğretim elemanlarının akademik etiğe uyma düzeyleri hakkında erkek öğretim elemanlarının görüşleri, kadın öğretim elemanlarının görüşlerinden daha olumludur. Öğretim elemanlarının akademik etiğe uyma düzeyleri hakkında öğretim elemanlarının görüşleri yaşa göre değişmemektedir. Fen Fakültesinde çalışmakta olan öğretim elemanlarının, Eğitim Fakültesinde çalışmakta öğretim elemanlarına göre akademik etik kurallara daha uygun davranıldığını düşündükleri söylenebilir. Öğretim elemanlarının akademik etiğe uyma düzeyleri hakkında hem yöneticilik görevi olan ve olmayan öğretim elemanlarının görüşleri hem de bilim kurulu üyeliği olan ve olmayan öğretim elemanlarının görüşleri benzerdir ve ?sık yaparlar? düzeyindedir. Öğretim elemanlarının akademik etiğe uyma düzeyleri hakkında gruplarındaki öğretim elemanlarının görüşleri unvana göre değişmemektedir. Kıdem arttıkça öğretim elemanlarının akademik etiğe uyma düzeyleri ile ilgili öğretim elemanlarının görüşlerinin de olumlu yönde değişmesine rağmen bu değişim kıdem grupları arasındaki genel görüşü etkileyecek kadar anlamlı değildir. Öğretim elemanlarının bilime karşı sorumluluk boyutunda akademik etiğe uyma düzeyleri hakkında 16 yıl ve üzeri kıdemli öğretim elemanlarının görüşleri 1-5 yıl kıdemli öğretim elemanlarının görüşlerinden daha olumludur.
Özet (Çeviri)
AKÇAM, İrem. Opinions of Instructors about the Level of Obeying to the Academic Code by Instructors, Post Graduate Thesis, Ankara, 2010.This study was performed with the aim of identifying the opinions of instructors about the Level of Obeying to the Academic Code by Instructors and determining whether opinions were changing according to personal characteristics.The study population was composed of instructors, who were employed in Faculties of Education and Science, Hacettepe University between years of 2009?2010. The sample of the study is consisted of 223 instructors who were determined by element sampling in proportion to population.The questionnaire used to collect data is consisted of two parts. First part includes 8 questions aimed to determine the personal characteristics. In the second part, ?Code of Ethic for Academic Staff? that consists of 71 items and was developed by Yılmaz in 2007 was used in its original form.After assessment of instructors? opinions, it is concluded that instructors ?frequently? behave in accordance with academic ethical codes. According to the opinions of instructors, the academic code is ?frequently? followed in aspects of responsibility towards profession, students, community and science. The opinions of male instructors are more positive than the opinions of female instructors about the level of obeying to the academic code by instructors. The opinions of instructors about the level of obeying to the academic code by instructors do not vary with age. It can be said that instructors employed in the Faculty of Science believe more than the instructors employed in the Faculty of Education that academic ethical code is followed properly. Opinions of instructors having or not having administrative tasks are similar about level of obeying to academic code by instructors. Opinions of instructors having or not having science committee membership are similar about levels of obeying to academic code by instructors. Opinions of instructors about levels of obeying to academic code by instructors do not change with professional position. There is a correlation between seniority and the opinion of instructors about levels of obeying to academic code, but this change is not significant enough to affect the general opinion among seniority groups. Opinions of instructors, who have 16 years or more experience in profession, are more positive than instructors who have 5 years or less experience, about the levels of obeying to academic code in context of the responsibility towards science.