Öğrenci performansının değerlendirilmesinde puanlama anahtarı ve dereceli puanlama anahtarının karşılaştırılması
Comparison of answer key and scoring rubric for the evaluation of the student performances
- Tez No: 265317
- Danışmanlar: DR. NURİ DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada, mesleki bilgi gerektiren bir derste yapılan uygulamanın, puanlama anahtarı ve dereceli puanlama anahtarı kullanılarak değerlendirilmesi sonunda elde edilen puanlar karşılaştırılarak, iki farklı ölçme yöntemiyle verilen puanların uyum düzeylerinin araştırılması amaçlanmıştır.Araştırma bir meslek lisesinin elektrik-elektronik bölümündeki 70 öğrenciden oluşan 6 grup ve 6 öğretmenin katılımı ile yapılmıştır. Öğrencilere verilen performans görevi her grupta 2 öğretmen tarafından değerlendirilmiştir. Bir öğretmen puanlama anahtarı ile diğer öğretmen dereceli puanlama anahtarı ile puanlama yapmıştır.İki farklı ölçme yöntemiyle verilen puanlar karşılaştırılırken, bu puanların uyum düzeyi ve bu puanlarla okul notlarını uyum düzeyi araştırılmıştır. Elde edilen bulgulara göre, her bir grupta elde edilen puanlar arasında yüksek bir uyum olduğu görülmüştür. Puanlama anahtarı ve dereceli puanlama anahtarı ile verilen puanların ortalamaları arasındaki ilişkiyi belirlemek için t testi yapılmış ve dereceli puanlama anahtarı ile verilen puanların ortalamalarının daha yüksek olduğu görülmüştür. Bu dersin 1. döneme ait notlarıyla, her iki puanlama yöntemi ile verilen puanlar arasındaki korelasyona bakılmış ve dereceli puanlama anahtarı ile verilen puanların korelasyonunun daha yüksek çıktığı görülmüştür. Ancak, iki korelasyon katsayısı farkı 0.05 düzeyinde manidar çıkmamıştır. Regresyon analizi sonucunda, dereceli puanlama anahtarı ile verilen puanların okul notlarını yordama düzeyi daha yüksek çıkmıştır. Son olarak, dereceli puanlama anahtarıyla ilgili öğretmen görüşlerinin alındığı bir anket uygulanmış ve dereceli puanlama anahtarı ile puanlamanın daha objektif ve öğrenci başarısı üzerinde daha etkili olduğu, ancak böyle bir ölçme aracının hazırlanmasının zor ve puanlamanın çok zaman aldığı yönünde sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
By this study, evaluation of an examination related to an applied lesson requiring vocational knowledge, has been made by using answer key and scoring rubric and it was aimed to compare the compatibility of the scores given by these two different grading methots.The investigations were made by the attendance of 6 teachers and 70 students in 6 groups from the electrical-electronics department of a vocational high school. The performance task given to the students were evaluated by 2 teachers at each group. One of teachers employed the answer key and the other used the scoring rubric for the tests.During the comparison process of these two different grading methods, concurrency of the scores given by each grading methods and compliance of these scores with grades of school. In evaluation of the obtained findings, it was observed that there was a high level of consistency at each group. With a view to determining the relation between the averages of the scores given by the answer key and scoring rubric t-test have been performed and it was observed that the averages of the scores given by scoring rubric were higher than the scores given by answer key. The correlation between the grades of this lesson belonging to the first term and the scores given by both grading methods were observed and as a result it was noted that correlation of the scores given by scoring rubric were a higher than the scores given by answer key. But, the difference between two correlation coefficient as 0.05 was not meaningful. As the result of the regression analysis, the regression level of the scores given by scoring rubric of grades of school were higher than the answer key. Finally, a survey were performed on the opinions of the involved teachers on the rubric and it was concluded that; scoring by employing rubric were more objective and more effective on the success of the students; but the preparations of such a method was difficult which needed plenty of time.