Cumhuriyet mitinglerinin Türk basınında sunumunun ideolojik analizi
The ideological analysis of the presentation of republic demonstrations on the Turkish media
  1. Tez No: 265335
  2. Yazar: GÖKÇE ZEYBEK KABAKCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASKER KARTARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
2007 yılında Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde yaşanan tartışmalar ve akabinde gerçekleşen Cumhuriyet mitinglerinin kökeninde 1990'ların başından itibaren belirgin olarak yaşanan Kemalist ideoloji ile siyasal İslamcı ideolojinin hegemonya mücadelesi yatmaktadır. Milli Görüş gömleğini çıkardığını savunan AKP'nin kendini farklı bir kimlikle ?muhafazakar demokrat? olarak tanımlaması bile söz konusu seçim sürecinin İslamcılık/laiklik kutuplaşması üzerinden okunmasını engellememiştir. Bu okuma geleneksel/modern, dinsel/laik, eski/yeni, gericilik/ilericilik karşıtlıkları üzerinden kurulan Kemalist söylemin İslam'ı antagonist diğeri olarak tanımlamasının, İslamcılığın da kendini Kemalizm karşıtlığı çerçevesinde kurmasının bir sonucudur.Bu politik antagonizma kendini meydanlarda olduğu kadar medya üzerinde de göstermektedir. Zira anlam üzerindeki ideolojik mücadelenin en önemli zemini medyadır. Medya anlamı inşa ederek, gerçeği belli bir tarzda kurar ve böylece rızaya dayalı ortak duyunun inşasına hizmet eder, yani hegemonik bir araç olarak işler, çünkü hegemonyanın çatışmalı ve istikrarsız doğası anlam üzerinde sürekli bir mücadeleyi gerekli kılar.Bu bağlamda Kemalizm ve siyasal İslam arasındaki hegemonya mücadelesinin Cumhuriyet mitingleri örnek olayı çerçevesinde medya üzerinden nasıl işlediğinin sorunsallaştırıldığı bu tez çalışmasında 14 Nisan, 29 Nisan ve 13 Mayıs Cumhuriyet mitingleriyle ilgili gazete haberleri eleştirel söylem analizi yöntemi uygulanarak çözümlenmiştir. Çözümleme sonucunda gazetelerin kendi ideolojik konumlanışları ve siyasal iktidarla kurdukları yakınlık doğrultusunda mitingleri haberleştirdikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The origins of the arguments occurred in the presidency selection process in 2007 and of the Republic demonstrations, which are put into action subsequently, are gone to the hegemonic struggle between Kemalist and political Islamic ideologies which has become to existence clearly since the beginning of 1990s. Even AKP?s redefinition of itself in a different identity as ?conservative democrat?, claiming not following the national view anymore, is failed to prevent this selection process being read as a polarization among Islam and secularism. This reading is a result of Kemalist discourse, which is set up over the contraries between traditional/contemporary, religious/laic, old/new, reactionary/progressive, defining Islam as antagonist other; and also is a result of Islamic discourse locating itself opposite to Kemalism.Besides in squares, this political antagonism also shows itself on the media as the most important base of ideological struggle over the meaning is the media itself. Media sets the reality in a specific manner by building the meaning, and by this way serves to the construction of common sense based on consent. In other words, the media runs as a hegemonic tool because the conflicted and unstable nature of the hegemony requires a permanent struggle over the meaning.In this thesis, where, how the hegemonic struggle between Kemalism and political Islam takes place over media in the context of Republic demonstrations case study is conceptualized, the press news relevant to 14 April, 29 April, and 13 May Republic demonstrations are analyzed by applying the critical discourse analysis method. In the result, it is recognized that the press had reported the demonstrations with respect to their ideological views and in accordance with the direction of the closeness to the political power.