Stratejik planlamada kritik başarı faktörleri: THY örneği
Critical success factors in strategic planning: The case of Turkish Airlines
- Tez No: 265345
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bir örgütün hedeflerine ulaşması için dikkate alması gereken etmenlere ?Kritik Başarı Faktörleri? denmektedir. Bu faktörler, stratejik, yönetsel ve operasyonel düzeyde belirlenebilir; temel olarak organizasyonel, endüstriyel ve çevresel unsurlardan kaynaklanabilir. Başarı faktörleri, kurumsal düzeyde olduğu kadar; endüstriyel düzeyde ve bölüm düzeyinde de bulunmaktadır. Başka bir deyişle, stratejik planlama süreci tüm düzeylerde kritik başarı faktörlerinin tespitini içerir.Rockart tarafından tanıtılan Kritik Başarı Faktörleri metodolojisi başlangıçta daha ziyade bir Yönetim Bilişim Sistemleri (MIS) aracı olarak sunulmuştur. Bununla birlikte, yakla?ımın nitelikleri onu sadece bu alanda değil aynı zamanda stratejik planlama aşamasında da faydalı kılmaktadır.Kritik başarı faktörleri kavramı ile kazanılan anlayış-sezgi, örgütleri iş çevrelerinde proaktif kılmaktadır. Bu tez çalışmasında, anahtar başarı faktörleri olarak da bilinen ?kritik başarı faktörleri? kavramı tanımlanmakta ve yöntemin üstün ve zayıf yönleri hakkında derin bilgi sağlamak amaçlanmaktadır. Stratejik planlama için büyük önem taşıyan ?kritik başarı faktörleri? kavramı, Türk Hava Yolları örneği ile açıklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Factors that must be considered in attaining an organisation?s goals are called ?Critical Success Factors (CSFs)?. Such factors can be strategic, managerial, or operational and are derived mainly from three sources: organizational, industrial, and environmental. Success factors exist at the corporate level as well as at the industry, and department levels. In other words, strategic planning process involves identifying CSFs at all levels.Rockart?s CSFs methodology was initially introduced as a Management Information System (MIS) tool. Besides, Critical Success Factors? attributes make it useful not only for MIS but also for strategic planning.Through insights gained via the CSFs concept, organizations can be more proactive in their environment. This thesis defines Critical Success Factors (CSFs) ? also known as ?key success factors?- and aims providing insight into the strenghts and weaknesses of the method. The concept of CSFs as an essential term for strategic planning is underlined via the case of Turkish Airlines Company.