Liderlik eğitim programının eğitim yöneticilerinin kaosu yönetmede sergiledikleri davranışlarına etkileri
Effects of the leadership education programme on the exhibited behaviors of educational managers in managing chaos
  1. Tez No: 265344
  2. Yazar: MEHMET CEMAL KAMACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEFİKA ŞULE ERÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu çalışma, eğitim yöneticilerinin kaosu yönetebilecek yeterliliğe erişmeye yönelik davranış özellikleri kazanmalarını sağlayacak şekilde araştırmacı tarafından oluşturulan kaosu yönetme modeli kapsamında verilecek eğitimin sergiledikleri liderlik davranışlarına dönük görüşleri açısından farklılık yaratıp yaratmadığının ortaya konmasının amaçlandığı deneysel bir çalışmadır. Eğitim yöneticilerinin karmaşık/kaotik ortamlarda oynamaları gereken rollerden yola çıkarak ortaya konulan liderlik davranışlarının, yönetim anlayış ve yaklaşımları ekseninde, kaos ve karmaşıklığın özüne uygun şekilde; belirlenimci olmayan, durumsal ve değişken özelliklerle ve çok boyutlu olarak belirlenmiş olması araştırmaya ayrı bir önem ve özgünlük katmaktadır. Bu araştırmadan elde edilecek sonuçların üst düzey eğitim yöneticileri başta olmak üzere tüm eğitim ve öğretim kurumlarında görev yapan orta düzey eğitim yöneticileri ile okul müdürlerine bilgi sağlayabileceği; bu şekilde düzenli aralıklarla çalışmada belirtilen eğitimi kapsayan seminer ve benzeri diğer eğitici etkinliklerin eğitim yöneticisi yetiştirme açısından yararlı olacağı değerlendirilmektedir. Araştırmada bir kamu eğitim kurumundan 82'si deney ve 80'i kontrol grubu olmak üzere toplam 162 kişilik bir çalışma grubu oluşturulmuştur. Bu çalışmada, kaotik ortamlarda sergilenen liderlik davranışlarını ortaya koymak amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilen Kaosu Yönetmede Sergilenen Liderlik Davranışları Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada liderlik eğitimi sonunda, deney ve kontrol gruplarındaki eğitim yöneticilerinin kaosu yönetmenin tüm boyutlarında sergiledikleri liderlik davranışlarına ilişkin ön test-son test, ön test-izleme testi ölçümleri arasında anlamlı farklılıklar olduğu şeklinde elde edilen bulgular ışığında deney grubundaki eğitim yöneticilerinin sergiledikleri liderlik davranışlarına ilişkin görüşlerine ait puanların anlamlı düzeyde değiştiği ve bu değişmenin iki aylık izleme dönemi sonrasında da korunduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study of experimental design aims to reveal the assumed existence of statistical difference from the aspect of behaviors of educational managers obtained through the leadership education programme given within the scope of the chaos management model which was developed by the researcher. Based on the roles of educational managers which they are supposed to play under chaotic/complex environment, the determination of asserted leadership behaviors as undeterministic, situational, inconsistent and multidimensional so as to confirm their conformity with the qualifications of chaotic/complex essence attach significant importance and originality to this study. The results obtained through this study could be useful for the high and mid-level educational managers as well as the school managers. It could also be recommended that seminars and similar educational activities performed at regular periods be beneficial in the training of educational managers. A total of 162 educational managers, 82 of which are as experiment and 80 as control group, from a public educational organization are taken as the study group. The Scale Of Leadership Behaviors Exhibited In Managing Chaos, which was developed by the researcher, was used in this study. At the end of the leadership education programme, significant statistical differences were found between pretest-posttest and pretest-delay test scores of leadership behaviors exhibited considering all dimensions of chaos management. In the view of such information, it could be asserted that the scores of experiment group educational managers considering their aspects on exhibited leadership behaviors differentiated at a significant level thanks to the programme and that the significant difference is preserved almost at the same level after two month delay period.