Tiyatroda çağdaş sahne tasarımının mimari mekan kapsamında değerlendirilmesi
The evaluation of theatre stage design in the content of architectural space
  1. Tez No: 265348
  2. Yazar: SİMGE VİDİNLİSAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. PELİN YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, İç Mimari ve Dekorasyon, Fine Arts, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 291
Özet
Tiyatro sahnesi tasarımı, tiyatro sanatının önemli bir parçasıdır. Tiyatroda sergilenen her oyunun bir öyküsü vardır ve bu öykü de bir hacimde geçer. Bu sebeple, oyunun geçtiği `mekan', tiyatro sahnesi tasarımında da bütün unsurların bağımlı olduğu bir kavram olarak önem taşımaktadır.Çalışmanın amacı tiyatro sahnesi tasarımının günümüz mimari tasarım koşullarında nasıl şekillendiğinin ve bu oluşumda mimari mekan kavramının ve mimari mekanı oluşturan elemanların ne kadar etkili olduğunun araştırılmasıdır.Bu çalışmanın kapsamına mekansal nitelikleri öne çıkan tiyatro sahnesi tasarımları dahil edilmiştir. Buna göre, iç mimarlık disiplini içerisinde, mimari mekana etki eden doku, malzeme, mobilya, ışık, akustik ve kapanım gibi unsurların tiyatro sahnesi tasarımındaki etkisi ve bu etkinin sahnelenen oyuna uygun görsel atmosfer yaratma konusundaki yeri irdelenecektir. Ayrıca, söz konusu çalışmaya veri oluşturabilecek örnekler Dünya ve Türkiye ölçeğinde analiz edilecektir. Böylece elde dilen veriler ve yapılan analizler sonucunda mimari mekana etki eden unsurların tiyatro sahnesindeki yeri ve anlamı açığa çıkarılacaktır.Çalışmada yazılı, görsel, elektronik ve işitsel kaynaklardan toplanan bilgiler derlenecek ve çalışmanın amacı doğrultusunda değerlendirilip yorumlanacaktır. Ulaşılan veriler, gerektiğinde görsel dokümanlar ile desteklenecektir.Bu doğrultuda, mimari mekana etki eden elemanların bilinçli bir şekilde kullanılmasıyla tiyatroda çağdaş sahne tasarımlarında daha iyi sonuçlar alınabileceği düşünülmektedir. Buna göre, sahne tasarımı sürecinde gerek işlevsel, gerekse estetik açıdan oyuna uygun mekansal çözümlerin geliştirilebilmesinde mimari mekan kavramının etkili olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Theatre stage design is an important piece of theatre art. Every play displayed in the theater has a story and this story takes place in a theatrical space. For this reason, `the place? that the story takes place in, is an important concept in theatre stage design and every component of which is relatedThe purpose of this study is to research how theatre stage design is formed under the architectural design conditions and how much the architectural space and the elements that form it are effective in this formation.The stage design projects of the theatre of which the spatial qualities come to the foreground are included in the content of this study. Accordingly, within the interior architecture discipline, the effects of the elements such as texture, material, furniture, light, acoustic and enclosure, which effect the architectural space, to the theatre stage design and the role of this effect to create an appropriate visual atmosphere for the play that is displayed are investigated. Besides, the samples which are suitable for the study are analyzed in the content of Turkish and World drama. In this way, the roles of the elements that effect the architectural space in the theatre stage are clarified according to the results of the evaluations and analysis.In this study, the information gathered from written, visual, electronic and auditory sources are collected and evaluated in respect to the purpose of the study. The information that is reached is supported with visual instruments when needed.In this way, better solutions can be obtained in stage design by consciously using the elements that effect the architectural space. Accordingly, it may be said that the architectural space is effective in stage design process not only for functional but also for esthetic aspects to improve spatial solutions that is appropriate for the play.