Kur'an'da tevazu kavramı
The concept of tawadu'/humility in the Qur?an
- Tez No: 265357
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH AKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Araştırma, giriş, iki bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Giriş bölümünde, araştırmanın konusu ve amacı; önemi ve yöntemi hakkında bilgi verilmiştir.Araştırmanın birinci bölümünde, tevazu kelimesinin etimolojik analizi yapılmış ve bu kelimenin anlamı üzerinde durulmuş; tevazu kavramının Kur'an'da ele alınışı incelenmiştir.Araştırmanın ikinci bölümünde, tevazu kelimesine anlam bakımından yakın olduğu düşünülen bazı kelimeler ve tevazu kelimesiyle zıt anlam ifade eden kelimelere yer verilmiş, bu kelimelerle tevazu arasındaki ilişki ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır.Sonuç kısmında ise, ulaşılan bilgiler ışığında Kur'an'daki tevazu kavramı betimlenerek, değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Buna göre, tevazu, kendimizden daha büyük olan bir şeye bağlılığımızın farkında olma; ne olursa olsun, neye sahip olursa olsun hiçbir zaman kusursuz olamayacağını bilme ve başkasının önünde benliğimizi silme yönündeki eğilimi doğuran nedenlerin farklılığına göre, bir erdem ya da kusur olabilen bir davranış biçimidir.
Özet (Çeviri)
This study consists of an introduction, two main chapters and a conclusion part. The introduction gives information about the scope, aims, importance and method of the study.While the first chapter analyzes the concept of tawadu`/humility etymologically, and deals with its meaning, and how it is treated in the Qur?an, the second chapter studies some several concepts considered relevant and contrary to tawadu`, and their relations to it.The conclusion part describes and evaluates the concept of tawadu` in the in the light of information obtained. Concequently, tawadu` is a behaviour pattern which could become a virtue or vice depending on the variety of reasons which cause an inclination to awareness of our dependency to the greater being; knowing not to be perfect no matter who we are and what we own; and ignorance of the ego in relation to others.