Kur'an'da iyi ahlak örnekleri
The Examples of good behaiver in the Koran
- Tez No: 113760
- Danışmanlar: PROF.DR. SELAHATTİN SÖNMEZSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
ÖZET Bu çalışmamızda insanların iyi ahlâkla bezenmeleri ve toplu halde yaşarken bireysel iyi ahlâk kurallarının tatbiki neticesinde toplumun huzur ve mutluluk bulabileceğini,Kur'an'ı Kerim'in ayetlerinden çıkardığımız örnekleri sunmaya çalıştık.Bunun yanında insanların iyi ahlâka sahip olmalarının gerekliliğini ayetler ve hadislerden yola çıkarak gösterdik. Bu çalışmamızı giriş, metin ve metinin alt bölümlerinden oluşan asıl ve sonuç 'tan oluşturduk. Giriş bölümünde ahlâk kelimesinin sözlüksel bazda kazanmış olduğu anlamlan; cümle içerisinde hangi anlamlarla kullanıla bileceğini özellikle Müfessirlerin ve ahlâk konusunda eser vermiş diğer alimlerin ıstılahı açıdan tanımlamalarını,kısaca ahlâk kelimesinin semantik tahlilini yaptık. İkinci kısımda Kur'an'ı Kerim'de ahlâk kavramının geçtiği ayetler kuranda bu kavramın Müfessirlerce nasıl değerlendirildiğini kaynaklardan aktar maya çalıştıkAyrıca ahlâk iman,ahlâk ibadet ve ahlâk amel ilişkisini ayetlerden ve peygamber efendimizin hadislerinden yola çıkarak ortaya koydukhemen akabinde iyi ahlâkla ilgili ayet ve hadisleri aktardık. Ahlâk,iman ve amel ilişkisinin canlı örneğini hayatında gösteren peygamberimiz (s.a.v)'in ahlâk-i meziyetlerini vedavramşlarını;kendi sözlerinden ve sahabelerinin anlatımlarından alıntı yaparak; onun insanlığa olan örnekliğini maddelerle açıkladık. Peygamberimizin örnekliğinden hareketle, amel-i ahlâkın ferdi, ailevi, sosyal ve devlet açısından gerekliliğini sadece ayetlerden örnek vererek açıkladık. Çalışmamızın ana konusunu oluşturan Kur'an'dan iyi ahlâk örneklerini maddeler halinde ;ilk önce ihlas konusunu onun alt bölümleri olarak;niyette,ibadette, imanda ve mücadelede,ihlas ve ihlas sahiplerinin Allah tarafından nasıl övüldüklerini ayetlerle açıklamaya çalıştık.Daha sonra iyi ahlâk örneklerinin diğer maddeleri olan birlik ve beraberlik, birlik ve beraberliğin alt bölümleri,din kardeşliği,yardımlaşma,affetme,ağır başlılık,haya, doğruluk,tevazu, merhamet,insanlara karşı iyi davranma, sabır ve sebat,iyiliği emretmek ve kötülüğü men etme,emanet ve ahde vefa konularını ayetlerden ve peygamber kıssalarından hareket ederek konuları izah ettik. Sonuçta da Kur' anın sunduğu bu iyi ahlâk örneklerinden ve çalışmamızdan çıkardığımız neticeyi değerlendirdik.
Özet (Çeviri)
ABSTACT We traid explain about mods giving examples from the verse of Koran while humanbeing live in a society and living moral value on his-her inner life.They will bereach happy and peace of mind Nevertheless we have to show by the verses of Koran and hadiths that humanbeings have got good moral Inthis thesis we have attemped to define mtroduction,texts and the lower section's of text, basic topic and conclision In introduction we traid to explain the meanings of moral that it's conceptual in dictonay, the meaning of it's while using in the sentences, especially we traid defining the authors work,and other omniscient works on moral. Shortly we have to analyze the word of moral semantical In the second chapter we traid to transfer the versesof Koran mat about moral.We traid how there conceptual evaluated by the author in written source. Also we traid explain relations moral -faith,moral-worship, moral and the performance of religious duty, from the verse of Koran and the hadiths of our propet. After that we traid toexplam about the good moral by the verse of Koran and hadiths. We traid to explain moral,faith,wor ship and the performance of religious duty by the help of our last prophet of islam Hz. Muhammad's behaviours and the companiors of bis expressions.Also we traid to explain his precedent to a?' humanbeiiigs item by item. The basic aim of this constitoe moral conceptual on Koran have been defining by the verse of Koran item by item. These are faith and it's lower sections. Who struggle at intention, worship,faith how have been praised by God on the verse of Koran.Then we give good moral examples of other items. These are; unity and cooferation and lower section's of its; Religion brother, helping one another, forgive, serious-minded, modesty, truth, humility,mercy, plentifull behaviours,patience,firmness,order goodnes, forbid melicious,entrusted and fidelitysubjects have been explained by the help of prohet's stories. In conclusion we evaluated these good moral examples that Koran presented at the end of this work.