Hollywood sinemasında androjen erkek temsili
The androgynous male representation in hollywood cinema
  1. Tez No: 265377
  2. Yazar: KAMİL MİNGÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEJAT ULUSAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Hollywood sinemasında androjen erkek temsilini konu alan bu tez temel olarak üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde cinsiyet kavramının biyolojik ve toplumsal alanlarda tanımlamaları yapılmıştır. Bu bölüm içinde; psikanaliz kuramları eşliğinde aile ve çocuğun birbiri ile etkileşimleri incelenmiştir. Androjen erkeğin özellikleri ve oluşum nedenler de bu bölümde incelenmiştir. Tezin ikinci bölümünde, bu çalışma için seçilmiş filmler içinde, androjen karakterler, birinci bölümde ele alınan kuramlar eşliğinde incelenmiştir. Libidinal enerji, Baba modeli, Anne modeli, kıyafet tercihi gibi çeşitli başlıklar altında bu karakterlerin sinemadaki yansımalarına bakılmıştır. Tezin üçüncü ve son bölümünde ise, ilgili başlıkları detaylı içeren üç film seçilerek film analizleri yapılmıştır. Böylelikle bu çalışmanın asıl amacı olan sinemada androjen erkeğin sunumunun nasıl yapıldığı sorusuna cevap verilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis, which deals with the androgynous male representation in Hollywood cinema consists of three chapters. The first part deals with the biological and social aspects of sexuality in the light of psychoanalytical theories of the interactions between family and children. Also, the aspects and formation of the androgynous male are evaluated in this chapter. In the second part of the thesis, characters from representative films are analyzed through the theories defined in the first chapter. These characters are analyzed in subchapters titled as Libidinal energy, the Father model, the Mother model and clothing choices. In the last chapter, detailed film analyses are done in three films that include such subchapters. The aim of this study is to find out the ways in which androgynous representations are made in the representative films regarding the themes on androgyneity.