Hollywood sinemasında oryantalizm etkisi ve Doğu erkekleri imajı
Orientalism in Hollywood cinema and the image of Eastern men
  1. Tez No: 319404
  2. Yazar: ÖZLEM BOZYER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER SAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Oryantalizm kavramı 20. yüzyılda ortaya çıkan bir kavram olmasına rağmen, Batı toplumlarının, Doğu toplumları ile oryantalist ilişkisi Antik Çağlara kadar dayanmaktadır. Çalışmada Antik Çağlardan başlayarak günümüze kadar oryantalizmin geçirdiği tarihsel değişim incelenmiş; Doğu toplumları ve özellikle Doğu erkekleri hakkında oluşan oryantalist söylemlerin, 20. yüzyıl içerisinde ortaya çıkan sinema sektöründeki yansımaları araştırılmıştır. Günümüzde her toplumun farklı sinema anlayışı ve tarzları olsa da Hollywood, Batı'nın sinema merkezi olarak kabul edilmektedir. Hollywood'un elinden çıkmış birçok yapım, tarihsel süreç içerisinde yoğrularak şekillenen Batı'nın oryantalist bakışını sinema kurguları altında izleyicilere aktarmaktadır. Bu nedenle araştırmada Hollywood elinden çıkmış yapımlar ele alınmış ve Batı'nın Doğu'ya oryantalist bakışının üç kategoride incelenebileceği görülmüştür. İlk kategoride Doğu toplumlarının, erotik ve güzel kadınların, büyülü, mistik ve değerli hazinelerin olduğu dünyalar olmasına rağmen, Doğu toplumlarının sahip oldukları zenginlikler karşısında aklını kullanmayan, köle ruhlu insanlardan oluştukları resmedilmiştir. İkinci kategoride ise özellikle son yıllarda yaşanan olayların etkisiyle İslam dini terör ile ilişkilendirilmiş ve Müslümanların potansiyel birer terörist olduğu algısı oluşturulmuştur. Üçüncü kategoride yer alan filmlerde ise Doğu toplumlarının despotik yönetim altında yaşayan, demokrasi istemeyen, şehvet düşkünü ve sapkın dinli insanlardan oluştuğu resmedilmiştir. Öte yandan bu üç farklı kategorideki filmlerde, Batı toplumu hemen hemen tüm filmlerde yüceltilmiş ve Batı erkeği zekâsı, gücü ve adaleti ile Doğu toplumlarının kurtarıcısı olarak gösterilmiştir. Böylece Hollywood sineması aracılığıyla, Batılı erkeğin barındırdığı olumsuz özellikler Doğulu erkeklere atfedilerek, Doğu erkeği ötekileştirilmiş ve olumlu özellikler barındıran ideal Batılı erkek profili oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
The orientalist relationship of western societies with eastern societies dates back to Ancient Ages, although the orientalism concept that emerged in the 20th century. In this work, the historical change of orientalism are examined starting from antiquity to the present day and the responses of orientalist discourses about eastern societies, especially eastern men in movie sector that came up in 20th century are investigated. At the present, Hollywood is accepted as the movie center of the western; although each society has different insights and styles for their own cinema. Many productions that were formed by Hollywood?s hand have narrated the orientalist aspect of western to the audience via cinema fictions. Therefore, in this research the movies that were arising of Hollywood?s hand were discussed and the orientalist aspect of western to the eastern was analyzed into three categories. In first category, the eastern societies are pictured such that in spite of having magical, mystic and valuable treasures and beautiful women and wealth, eastern societies consist of injudicious, servile people. In second category, Islam was associated with terrorism and a perception was created that Muslims are potential terrorists by the effects of the incidents in recent years. The movies that are partaking in last category, eastern societies are pictured in such a way that living under tyranny, anti-democratic, licentious and people with heretical beliefs. On the other side, the western societies was sublimated almost all movies and western men were shown as liberator of eastern societies along with their intelligence, strength and justice. Thereby, eastern men were alienated by ascribing the negative characteristics of western men to the eastern men and ideal western men profiles have positive characteristics were created by Hollywood cinema.