Bireysel sorumluluk ve teolojik temelleri
Individual responsibility and theological foundation
- Tez No: 265398
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AKBULUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
?Bireysel Sorumluluk ve Teolojik Temelleri? adlı bu doktora çalışması; giriş, üç bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Giriş bölümünde problem ortaya konulmuş ve konunun kavramsal çerçevesine değinilmiştir. Birinci bölümde, bireysel sorumluluğa varoluşsal temel oluşturan insan fıtratı, insanın varlıksal bilişsel ve ahlâki yönleri incelenmiş, sosyal çevrenin rolüne temas edilmiştir. İkinci bölümde dinî sorumluluğa temel oluşturan, akıl, vahiy, irade, imanın bireyselliği, suç ve cezanın bireyselliği konuları ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise sorumluluğun transferi konusunu incelenmiştir. Tez sonuç ve kaynakça ile sona ermektedir.
Özet (Çeviri)
“Individual Responsibility and Theological Foundations,”named for the doctoral thesis, consists of an introduction, three chapters and a conclusion. İn the introductory section, the problem of individual responsibility and theological foundations have been introduced and referred to the its conceptual framework. In the first section individual responsibility and its existential nature -natural form of creation- and human?s cognitive and moral aspects are handled, the role of social environment has been in contact with. The second chapter examined the foundations of religious responsibility. They are wisdom, inspiration, free will, individualality of faith and crime and punishment. The third section has examined the issue of transfer of responsibility. The work ends with a conclusion and bibliography.