Ebu Mansur el-Maturidi'nin Te'vilatu'l-Kur'an adlı tefsirinin eğitim ve din eğitimi açısından değerlendirilmesi
Education and religious education in ?Tevilatu?l-Kuran? for Abu Mansur el-Maturidi
- Tez No: 265405
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL TOSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Kutsal metinler dinlerin temel kaynaklarıdır. Bütün dinlerde din ile ilgili işlerin hepsi öncelikle kutsal metinlerle ilişkilidir. Eğitim ve din eğitimi de tarih boyunca bu ilişkinin etkisinde kalmıştır. Kutsal kitaba yaklaşımlar, -akılcı yaklaşım, nakilci yaklaşım, mistik yaklaşım gibi- âyetleri anlama ve yorumlamada farklılaşabilmiştir.Kur'ân da, bir kutsal kitap olarak, eğitim ve din eğitimiyle doğrudan ya da dolaylı âyetler, bilgiler içermektedir. Dolayısıyla yukarıdaki anlayış, uygulama ve yapılanma farklılıkları çağlara, kültürlere, coğrafi bölgelere göre, özellikle de dini anlama ve yorumla yaklaşımlarına göre değişebilir. Bunları tespit etmenin önemli yollarından biri Kur'ân tefsirlerini analiz etmek olabilir.İmam Mâturîdî İslam din anlayış ve yorumunda akılcı yaklaşımın öncülerindendir. O, akılcı bir İslam âlimi olarak Kur'ân tefsiri yazmıştır.Bu araştırmada Ebu Mansur el-Mâturîdî'nin eğitime ait görüşleri tefsiri Tevîlâtu'l-Kur'ân'dan ortaya çıkarılmış ve değerlendirilmiştir. Ayrıca diğer önemli eseri Kitâbu't-Tevhîd de incelenmiştir.Araştırmamız giriş ve gelişme hariç üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde araştırmanın amacı, önemi, yöntemi, soruları, kapsam ve sınırlılıkları incelenmiştir.Birinci bölümde Kur'ân'da eğitimle ilişkilendirilen âyetlerin değerlendirilmesine yer verilmiştir. İkinci bölümde Mâturîdî'de eğitimle ilişkilendirilen kavramlar incelenmiştir.Üçüncü bölümde ise Mâturîdî'nin tefsirinde eğitimle alakalı yorumları eğitim ve din eğitim açısından değerlendirilmiştir.Sonuç bölümünde özellikle ikinci ve üçüncü bölümdeki değerlendirilmelere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Sacred texts are the main sources of religions. All things related to religion, in all religions, is associated primarily with the sacred texts. Education and religious education has historically been under the influence of this relationship. Approaches to the sacred texts, such as rational approach, transfer approach, the mystical approach to understand and interpret the verses in differently.Qur?an also as a sacred book, directly or indirectly with the verses, contains information about education and religious education. Therefore, the above understanding, implementation and structuring differences in ages, cultures, geographic regions, according to their particular approach to religious understanding and different interpreting. One of the important ways of determining these differences to analyze and interpret the Qur'an.Mâturîdî is among the pioneers in rational approach to understanding and interpretation of Islam. He, as a rational an Islamic scholar, wrote an exegesis of the Qu?ran.In this study, the opinions of Abu Mansur al-Mâturîdî about education is revealed from Tevîlâtu'l-Qur'an and evaluated. In addition, other important book for Mâturîdî, Kitabu't Tawhid, is also examined.Our research, without entry and conclusion, consists of three parts. In the introduction of the research purpose, importance, methods, questions, scope and limitations were examined.In the first part, which Quranic verses are associated with islamic education have been identified.In the second part, Mâturîdî's concepts in knowledge and educations is described.In the third chapter, Mâturîdî's comments have been evaluated in terms of education and religious education. This assessment is being made and grouped under these headings; responsibility, power and possibility of education. The conclusion section consists the results of this study.