İbn Haldun'un İslam Hukuku ile ilgili görüşleri
The thoughts of İbn Khaldun about Islamic Law
  1. Tez No: 265404
  2. Yazar: OSMAN BAYDER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAMİL DAĞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışma, İslam bilginleri halkasından biri olan ve çok yönlülüğüyle tanınan İbn Haldun'un İslam hukukuna dair fikirlerini tespit etmektedir. Tarih ve sosyoloji ilimlerinin önemli şahsiyetlerinden kabul edilen İbn Haldun'un kurmuş olduğu ?umran ilmi? içerisinde, İslam hukukunun yeri hiç şüphesiz ki çok önemlidir.Yıllarca kadılık yapmış, siyasî hayatın birçok makamında yer edinmiş ve o dönemdeki İslam devletlerinin neredeyse tamamını gezmiş biri olan İbn Haldun'un bu sayede kazanmış olduğu birikimlerini fıkıh dâhil ele aldığı bütün konulara yansıttığını görmekteyiz. Doğrudan bir fıkıh kitabı yazmasa da İslam hukukunun birçok alanına sunduğu katkı takdire şayandır.Bu çalışma İbn Haldun'un usul-i fıkıh görüşleri ile birtakım furû' ve ayrıca mekâsıd, hilafiyyât gibi konulardaki fikirlerini ele almaktadır. İbn Haldun kendine özgü yorum ve bakış açısıyla İslam hukukunda o döneme kadar çok fazla dile getirilmeyen konulara temas etmiş, İslam hukuk ekollerinin ortaya çıkış nedenleri ve farklı bölgelere dağılışının sosyolojik, kültürel, coğrafî, siyasî birçok etkeni üzerinde durmuştur. İslam hukuk tarihini kısa ve özlü bir şekilde ele alan İbn Haldun'un ayrıca hilafet konusundaki fikirleri de İslam hukuku açısından kayda değerdir.
Özet (Çeviri)
In this study, we tried to express the thoughts of Ibn Khaldun about Islamic Law, who is one of the Islamologists and being known with his sophistication. The place of Islamic Law is undoubtedly so important in ?umran? (cilivization) discipline which was founded by Ibn Khaldun who is one of the important figures of history and socology sciences.Ibn Khaldun served as a judge for years, took place in different positions in political life and travelled almost all of the Islam cities at that time. By this means he gained experience and reflected this experience to all the issues he dealt with including fıkıh. Though he is not a fakîh (islamic jurist), it is admirable his contributions to Islamic Law for different aspects.This study deals with Ibn Khaldun?s thoughts of usûl-i fıkh (islamic jurisprudence), and his concepts about a number of furû? (detail of islamic law) and also mekâsıd and hilafiyyât issues. With his own way of criticism and perspective, Ibn Haldun touched the subjects that were not uttered till his time. He also emphasizes the emerging reasons of Islam law Schools and dwells on many sociological, cultural, geographical and political factors of this school?s dispersing to different regions. Dealing with the Islam law history in a brief and concise way, Ibn Khaldun?s thoughts about caliphate are considerable in terms of Islamic Law.