Kalkınma kalkındırıyor mu? Diyarbakır ve Meksika-Tierra Blanca örnekleri
Does development develop? Diyarbakır and Mexico-Tierra Blanca cases
  1. Tez No: 265416
  2. Yazar: ERDAL BALSAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL ÖZBUDUN DEMİRER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Anthropology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
1990'lı yıllardan başlayarak özellikle güney ülkeleri diyebileceğimiz azgelişmiş ülkelerde kalkınma projelerine sıkça rastlamaktayız. Bu çalışmalar sıklıkla UNDP (Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı), IMF(Uluslar Arası Para Fonu), WB (Dünya Bankası) ve AB (Avrupa Birliği) destekli olup programlama aşaması bahsi geçen kuruluşların danışmanlıkları doğrultusunda gerçekleşmektedir. Çalışmada bu kuruluşların kalkınma algıları ve ne tür hedefler doğrultusunda projelerin gerçekleştirildiği, bunun tarihsel arka planı üzerinde durulacaktır. Türkiye'de DPT (Devlet Planlama Teşkilatı) tarafından hazırlanan `2007-2013 Ulusal Kalkınma Stratejisi' belgesi ile uyumlu olarak TGMP (Turkey Grameen Microcredit Project) Diyarbakır'daki uygulama alanlarında çalışma yapılmıştır. Meksika için devletin kabul ettiği 2007-2012 `Ulusal Kalkınma Planı' çerçevesinde SEDESOL-Oportunidades programında ne yapıldığı ve sonuçları hakkında öngörüler sunulacaktır. Araştırma sonucunda ulaşılan vargı, kalkınma söyleminin önemli bir parçasını oluşturan yoksullukla mücadele kapsamında mikrokrediler veya devlet eliyle yapılan yardım programlarının yoksullara herhangi bir çözüm üretmediği, yoksulları onlara yardım edene, kreditöre bağımlı kıldığı ve üretime teşvik konusunda herhangi bir gelişme kaydedilemediği yolundadır.
Özet (Çeviri)
From the beginnings of 90?s we have frequently been encountering development projects especially oriented to the underdeveloped countries currently called the ?South?. Generally sponsered by UNDP, IMF, WB and the EU, these projects are usually supervised by these institutions. The dissertation seeks to understand what is understood by development by these institutions and towards which goals these projects are directed at are scrutinized. Within this view, two projects, the TGMP (Turkey Grameen Microcredit Project) in the Diyarbakır district in Turkey promoted in the `2007-2013 National Strategy of Development of the State Planning Organisation; and the SEDESOL¬-Oportunidades Plan backed by the Federal State in Mexico are inspected. It is concluded that in the struggle against poverty which forms an important part of the development project, neither the microcredits nor direct help to the poor are not efficient in alleviating poverty. They seem to render the poor more dependent on the creditor.