Ahmed Adnan Saygun'un dört piyano yapıtına ilişkin bir aksak tartı analizi: Opus 38, 45, 47, 58
An aksak rhythm analysis regarding Ahmed Adnan Saygun's four piano albums: Opus 38, 45, 47, 58
- Tez No: 265417
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN TÜREV BERKİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Müzikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 301
Özet
Bu çalışmada, Ahmed Adnan Saygun'un solo piyano için kaleme aldığı Aksak Tartılar Üzerine On Etüd, Op. 38; Aksak Tartılar Üzerine Oniki Prelüd, Op. 45; Aksak Tartılar Üzerine Onbeş Parça, Op, 47 ve Aksak Tartılar Üzerine On Taslak, Op. 58 başlıklı dört albümü oluşturan toplam 47 eser üzerinde özgün bir aksak tartı analizi gerçekleştirilmektedir.Analiz, söz konusu eserlerin her biri için“birim değerin belirlenmesi”,“ölçü anahtarları ve tartı kalıplarının ölçü bazında saptanması”,“tartı kalıplarının kullanım sıklığının belirlenmesi”ve“tartı kalıplarının, geleneksel Türk müziklerinde kullanılan yapılarla ne derece örtüştüğünün saptanması”olmak üzere dört ana boyutu kapsamaktadır.Elde edilen bulgular ışığında, dört albüm genelinde 18 farklı ölçü anahtarı ve 53 farklı aksak tartı kalıbının kullanıldığı, On Etüd'ün, ölçü anahtartı kullanımı bakımından diğer albümlere oranla özel bir konumda yer aldığı; dört albüm genelinde %10'un üzerinde kullanılan 4 ölçü anahtarı ve 4 tartı kalıbı olduğu; eserlerin yaklaşık dörtte birinde geleneksel Türk müziklerinde kullanılan tartı kalıplarından“alıntılama”dan, dörtte üçünde ise“soyutlama”dan söz edilebileceği ve Saygun'un aksak tartı kullanımında poliaksak gibi kendine özgü yaklaşımlar sergilediği sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this Study, an original aksak rhythm analysis is conducted on 47 pieces which were gathered in four piano albums: Ten Etudes on Aksak Rhythms, Op.38; Twelve Preludes on Aksak Rhythms, Op. 45; Fifteen Pieces on Aksak Rhythms, Op. 47 and Ten Sketches on Aksak Rhythms, Op. 58.The analysis consists of four main parts which cover“identification of the beat unit”,“identification of the time signatures and rhythmic patterns on the basis of measure”,“identification of the frquency of the use of rhythmic patterns”and“identification of the level of correspondence between the rhythmic patterns and the structures which are used in traditional Turkish music”.In the light of the findings, it is concluded that in all foru albums 18 different time signatures and 53 distinct aksak rhythmic patterns are used; Ten Etudes has a different position regarding the use of time signature when it is compared to the other albums; in all of the four albums there are 4 time signatures and 4 rhythmic patterns which are used over 10%; in one-fourth of the pieces reference to the rhythmic patterns which are used in traditional Turkish music could be detected and in three-fourths of the pieces, abstraction could be found; and finally it is found that Saygun had unique approaches like polyaksak in his use of aksak rhythm.