Aile mahkemeleri uygulamalarında yaşanan sorunların aile mahkemesi uzmanlarının tükenmişlik düzeylerine ve iş doyumlarına etkisi
The effect of problems experienced in family court practice on family court practitioners? burn-out level and job satisfaction
  1. Tez No: 265415
  2. Yazar: ELVAN ATAMTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN TOMANBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu araştırmanın genel amacı, aile mahkemeleri uygulamalarında yaşanan sorunların, aile mahkemesi uzmanlarının tükenmişlik düzeylerine ve iş doyumlarına etkisinin incelenmesidir.Bu çalışma betimsel bir çalışmadır. Tamsayım yöntemiyle gerçekleştirilen bu çalışmada Türkiye'de aile mahkemelerinde çalışan 131 aile mahkemesi uzmanına ulaşılmıştır. Araştırmada veriler, sosyo-demografik bilgilerin yer aldığı kişisel bilgi formu, aile mahkemeleri uygulamalarında yaşanan sorunların yer aldığı soru kâğıdı, Maslach Tükenmişlik Ölçeği ve Minnesota İş Doyum Ölçeği'ni içeren dört veri toplama aracı kullanılarak elde edilmiştir.Elde edilen verilerin istatistiksel analizlerinde, çoklu gruplarda tek yönlü varyans analizi ve ikili gruplarda t-testi kullanılmıştır. Farkın kaynağını belirlemek için Scheffe Çoklu Karşılaştırma Testi ve Tukey HSD Testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The general purpose of this study is to determine the effect of problems experienced in family court practice on family court practitioners? burn-out level and job satisfaction.This is a descriptive study. This study which had been carried out by the technique of full-enumeration, 131 family court practitioners working in Turkey were reached. The data from participants had been taken under the topics of socio-demographic characteristics, problems experienced in family court practice, Maslach Burn-Out Inventory and Minnesota Job Satisfaction Inventory included in the survey form.One Way ANNOVA and t-test had been used for analysis of data. During further analysis of the data, Scheffe test and Tukey HSD testhad been utilized. To determine the source of the difference Scheffe test had been used while in cases where no difference is detected Tukey HDS test had been used.