Kalkınma bankacılığı ve Türkiye'deki uygulama
- Tez No: 6403
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 347
Özet
ÖZET İçinde bulunduğumuz yüzyılın ikinci yarısında, aralarında Türkiye Jflde.bulunduğu gelişmekte olan ülkelerin gündemindeki en önemli konulardan biri de ekonomik kalkınmanın gerçekleştirilme sidir. Bu amaçla alınacak çeşitli tedbirler ve oluşturulacak çe şitli kurumlar sözkonusudur İşte çalışmamızın birinci bölümünde bu noktadan hareketle önce az gelişmişlik ve kalkınma olgusu üzerinde durulmuş, sonra da halen gelişmiş olan ülkelerin sanayinin geliştirilmesi ve fi nansmanı konusundaki tecrübeleri özetlenmiştir. Bu bolünde ayrı ca f inansal aracılar sistemi ana hatları ile tanıtılmıştır. İkinci bölümde ise çoğu gelişmekte olan ülkede kalkınmayı desteklemek amacı ile oluşturulan kurumlardan biri olan kalkınma bankalarının fonksiyonları ayrıntılı biçimde incelenip, her fonk siyonun yerine getirilmesiyle ilgili olarak ortaya çıkan çeşitli sorunlar tartışılmıştır. Yine bu bölümde sözkonusu bankaların ser maye kaynakları incelenmiş bu konuyla ilgili önemde taşıyalı hu suslar tartışılmıştır,' Aynı bölümde ayrıca kalkınma bankalarının kuruluş ve yönetimle ilgili başlıca korunları da incelenmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise ülkemizde sanayi sektörünü desteklemeye yönelik kalkınma bankası olarak nitelindirilebilecek 4 bankayı,; ikinci bölümde oluşturduğumuz çerçeve içinde in celedik. Sonuç kısmalıda da daha önceki bölümlerde incelenen konu ların genel bir değerlendirmesini yaparak bazı önerilerde bulun maya çalıştık.
Özet (Çeviri)
Abstract »ıı »ili» ii» »¦ ı ¦ I'll» Irt the second period of 20th. Centruy, one of the most important issues related to the developing countries is the realisation of.economic development. There are different ins titutions to be established and measurements to be carried out to reach this aim. In the first chapter of this study, the topics c? under development and development were examined,1 th.cn..the e;cperien- ces on the subjects of the financing and developing the in dustrial sector of the developed countries wore summarised. In addition that the system of financial intermediates was introduced briefly. In the second chapter,: a£er examining the functions of development banks which established in many of the underdeve loped countries to support development,1 the problems related to perform of each functions were introduced. In this chapter also,j the financing sources of mentioned banks were examined and the important issues related to this subject were discus sed'. In the same chapter,the main problems related to the establishment and management of these banks were examined. In the final chapter,! four development banks aimed to support the industrial seurbor in our country were exami ned in the main framework of the second chapter. In the result, the subjects which studied beforehand were appraised generally and some proposals wore introduced. T» C» 3KÖ?EBTÎM &JSSW