Pisidia Bölgesinde Roma İmparatorluğu'nun yapı propagandası ve politikası
Roman building propaganda and policy in Pisidia
  1. Tez No: 265430
  2. Yazar: AYÇA ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. COŞKUN ÖZGÜNEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 276
Özet
Roma siyasi egemenliği ile tanışan Pisidia'da Romalı yöneticiler imparatorluğun diğer bölgelerinde olduğu gibi otoriteyi ve güvenliği sağlamak dışında, bir Romalılık bilinci oluşturmak için en önemli anahtar noktalarını hukuk, dil, din, kentleşme ve imar faaliyetlerinin oluşturduğu çok yönlü ve etkin bir sosyo-kültürel değişim mekanizmasını işleme koymuşlardı. Romalılaşma adı verilen bu süreç ile bölgeye gerçek anlamda Roma kültür elemanları girmeye başlamıştır.Sosyal ve kültürel öğeler kadar Romalılaşma için görsel olarak da bir imparatorluk imajına ihtiyaç duyulmaktaydı. Roma İmparatorluğu'nun uyguladığı bu politikanın en önemli aracı ise mimaridir. Roma'nın gücü de bu yapı politikasıyla kabul ettirilmiş; propaganda kamu yapılarıyla sağlanmıştı. Pisidia'da Roma egemenliğinin başlangıcından itibaren kamu yapıları imparatorların, yerel elitlerin ya da kentin kendi desteğiyle birer birer yükselirken hem kentleşme sürecini hızlandırıyor hem de egemen yeni gücü simgeliyordu. Pisidia kentlerinde kapsamlı imar programları dâhilinde kamu binalarının inşası İ.S. II. yüzyılın ikinci yarısından III. yüzyıla kadar devam etmiştir. Roma yaşam ve düşünce biçimi öylesine yerleşmiştir ki bölgenin oldukça küçük ve önemsiz kentlerde bile anıtsal sayılabilecek kamu binaları inşa edilmiştir. Sütunlu caddeler, taklar, tapınaklar, tiyatrolar ve hamamlar gibi yapılar Pisidia kentlerinde mimari birer sembol olmuşlardır.Zengin ve yerel farklılıklar içeren Pisidia Bölgesi'nin gösterdiği ya da gösteremediği değişimler Roma'ya ve onun oluşturmak istediği Romalılık bilincine uyumunu ortaya koymaktadır. Roma tarafından bilinçli olarak hayata geçirilen politikalar neticesinde gerçekleşen Pisidia'daki Romalılaşma süreci, mimariye yansıyan değişimlere de tanıklık etmiştir. Roma'nın getirdiği huzur ve barışın yansımalarında biri olan mimari, politikanın bir aynası görevini görmüştür.
Özet (Çeviri)
As well as the other parts of the empire, the Roman rulers in Pisidia have not only been providing the authority and security in their region, but also have initiated a diverse and effective mechanism of socio-cultural change -by acknowledging law, language, religion, urbanization and building activities as the most important key elements of this program, to create a strong sense of Romanitas. Through this process called Romanization, Roman cultural elements have been genuinely introduced into the region.In addition to the social and cultural elements, a visual image of the empire was needed during Romanization. Architecture was the most important medium of this policy all around the Roman Empire. The power of Rome has been imposed with this building policy and propaganda has been provided visually by the impressive public buildings. From the beginning of the Roman rule in Pisidia, the public buildings constructed by emperors, local elites or cities themselves, both sped up the process of urbanization and also symbolized the new dominating power. Within extensive building programs, the public buildings in the Pisidian cities were constructed from the second half of the II century AD to the III century AD. The Roman way of life was settled down so strongly in the society that monumental public buildings were built even in the small and insignificant cities of the region. Structures such as colonnaded streets, arched gates, temples, theaters and bath-gymnasium complexes have constituted the architectural symbols of Pisidian cities.The changes that were either visible or invisible in Pisidia, which has rich local differentiations as a region, have been in accordance with Rome and the sense of Romanitas that Rome wanted to create. As a result of Rome's conscious political efforts, the Romanization in Pisidia have also witnessed the changes in architecture. Architecture, as one of the reflections of the Pax Romana, has also functioned as a direct mirror of politics.