Siyasal rejim değişimi ve yayın politikaları: Macar Televizyonu MTV örneği
The political regime change and the broadcasting policies: The case of Hungarian Television MTV
- Tez No: 265431
- Danışmanlar: PROF. DR. ASKER KARTARI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 256
Özet
Bu çalışma, siyasal rejim değişimlerinin yayın ve izleyici politikaları açısından önemini, Macaristan'da, rejim değişimi öncesinde ve sonrasında izleyici politikalarının nasıl belirlediğini ortaya koymayı amaçlamaktadır.Yayın politikalarındaki dönüşüm, eleştirel ekonomi politik bir yaklaşımla ve siyasal rejim-televizyon ve toplum ilişkisini ele alan kuramlar ekseninde tartışılmıştır.Bu açıdan Macaristan'da sosyalist, demokrat ve liberal yayıncılık anlayışı döneminin önemli aktörleri, siyasal yaklaşımları, toplumsal gelişmeleri ve bu gelişmelerin yön verdiği yazılı ve sözlü kurallar, uygulamalar, yayın akışı ve formatlar ekseninde irdelenmiştir. Tezde yayın politikalarının siyasal rejim değişimleriyle doğrudan ilişkili biçimde dönüştüğü ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this work is to argue the meaning of the political regime change for the broadcasting policy. The work also aims to explain how the broadcasting and audience policies were designed during the socialist and the post-socialist period in Hungary.The transformation of the audience policies is discussed with theories that represent the relationship between political system and television while grounded with critical political economy approach.In this respect, these arguments are examined through Hungary?s leading socialist, democratic and liberal broadcasting actors, their political approaches, the social changes and the regulations oriented towards these changes, program guides and program formats. It presents transformation of broadcasting policy with its close connection with transformation of political regimes.