Eski SSCB ülkelerinde televizyon sistemlerinin değişimi: Moldova televizyonu örneği
The change of television systems in the former Soviet Union Countries: The case of Moldova television
  1. Tez No: 265432
  2. Yazar: MARIANA POPESCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ÇAPLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 307
Özet
Bu çalışmanın konusunu; Moldova Televizyonu'nun Sovyet döneminden günümüze değin geçirdiği dönüşüm sürecinin incelenmesi oluşturmaktadır.Bu çalışmanın temel amacı; ?En etkin kitle iletişim araçlarından biri olan televizyonun, eski SSCB döneminden yeni döneme geçiş süreci çerçevesinde Moldova'da gelişim süreci nasıl gelişti?? sorusundan hareketle, Sovyet dönemindeki Moldova Sosyalist Cumhuriyeti' nin TV'nin yapı ve işleyişi ile günümüz Bağımsız Moldova Cumhuriyeti TV'nin yapı ve işleyişi arasındaki fark ve benzerlikleri tespit edip değerlendirmektir.Moldova toplumunun demokratikleşmesi ve piyasa ekonomisine geçişi, Radyo-Televizyon alanında yeni bir politikanın geliştirilmesi alanla ilgili yeni icraatların ortaya konulmasını ve milli mevzuatının uluslar arası standartlarına göre ayarlanmasını ve radyo-televizyon kuruluşlarının (hem özel hem devlet kuruluşları) bir koordinasyon mekanizmasını oluşturulmasını gerekli kıldı.Moldova'da, bugüne kadar ekonomik ve editörlük açısından bağımsız bir basının gelişimi için olumlu bir ortamın oluşturulması ne devlet iletişim politikasında ne de özel medya kuruluşunun amaçları arasında bir önceliğe sahip olabildi. Aksine, günümüzde tüm kitle iletişim araçları devletin sert ve şiddetli kontrolünde bulunmaya devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
The subject of this dissertation is to examine the transformation of Moldova Television from the Soviet period to present. The basic aim of dissertation is to determine the differentness and similarities between the structure and process of Moldovan Soviet Socialist Republic television foundation and the structure and process of the present Independent Moldova Republic TV.?Democratization? of Moldova political system and society, and the transition of free market economy required to develop a policy in the field of television and radio. Therefore the production of modern activities and practises were needed to organize the coordination of structure for both state and private enterprises radio-television foundations. In addition to this, according to international standarts, national regulations were arranged.In Moldova, the development of independent press, up to the present was not builded in terms of both economically and editorially. The independency of press is not one of the aims of neither state communication policy nor private media organizations. In briefly, mass media have been continued under the harsh and strict control from the Soviet period to present.