Avrupa Birliği'nde firma birleşmeleri ve Türkiye'nin uyumu
Mergers and acquisitions in the European Union and alignment of Turkey
- Tez No: 265436
- Danışmanlar: PROF. DR. BELGİN AKÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, İşletme, Economics, International Relations, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği ve Uluslararası Ekonomik İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi-Maliye Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Küreselleşme ve Avrupa Birliği gibi bölgesel ekonomik entegrasyon hareketleri sonucunda oluşan geniş ve rekabetin yoğun olduğu pazarlar, birçok firmayı başka firmalarla gücünü birleştirerek büyümeye yöneltmiştir. Böylece son yirmi yılda firma birleşmeleri dünya çapında büyük bir artış göstermiştir.Firma birleşmeleri, Avrupa tek pazarının oluşumu ve ayrıca AB'nin uluslararası rekabet gücü açısından büyük öneme sahiptir. Bu nedenle AB, ortak pazarda rekabetin etkin işleyişini engellemeyecek nitelikteki firma birleşmelerinin gerçekleşmesine uygun ortamı hazırlayacak düzenlemeler yapmaktadır. AB'ye üyelik sürecinde olan Türkiye'nin, uluslararası piyasalarda rekabet edebilmesini ve AB ile bütünleşmesini sağlayacak bir araç niteliği taşıyan firma birleşmeleri, Türkiye için de büyük önem taşımaktadır.Firma birleşmelerinin gerek AB'nin ekonomik entegrasyon sürecindeki ve gerekse Türkiye'nin AB'ye uyum sürecindeki önemi, bu tezin temelini oluşturmaktadır. Bu çalışmada öncelikle firma birleşmelerinin tanımı, çeşitleri, nedenleri ve etkileri ele alınmıştır. Daha sonra firma birleşmelerinin işlem sayısı ve hacim bakımından gelişimi ile firma birleşmelerine ilişkin hukukî düzenlemeler, hem AB hem de Türkiye açısından incelenmiştir. Son olarak, firma birleşmeleri açısından AB ve Türkiye arasındaki farklılıklar ve Türkiye'de firma birleşmelerinin gelişimine engel oluşturan etkenler konusunda yapılması gerekenler üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Large and highly competitive markets that are formed as a result of globalization and regional economic integration processes like European Union (EU), led many companies to grow by merging their power with other companies. So merger and acquisition (M&A) activities has increased enormously in all around the world throughout the last two decades.M&As have a great importance in the establishment of the European single market and the international competitiveness of the EU. Thus EU establishes regulations that promote the development of M&As in the EU which will not distort the effective competition in the common market. Because M&A is an instrument that would enable Turkey to be competitive in the international markets and to integrate with EU within its membership process, it is also essential for Turkey.The point of origin of this thesis is the importance of M&As for the economic integration process of the EU and also for the cohesion process of Turkey to the EU. In the first chapter of this study, the definitions, types, reasons and effects of M&As are emphasized. In the second and third chapters, the development of M&As in terms of number and total value is examined both for EU and Turkey together with the legal arrangements regarding M&As. Finally the differences between EU and Turkey in the meaning of M&As and the necessary precautions to be taken to overcome obstacles to the development of M&As in Turkey are discussed.