Avrupa Birliği'nin enerji arz güvenliği ve Türkiye'nin rolü
The European Union's security of energy supply and Turkey's role
  1. Tez No: 265437
  2. Yazar: ÖZLEM ÖNK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL OKTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Uluslararası İlişkiler, Energy, International Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği ve Uluslararası Ekonomik İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu tez, Avrupa Birliği'nin enerji arz güvenliğini sağlamasında enerji koridoru olarak Türkiye'nin etkisini incelemektedir. İç kaynakların giderek tükenmesi sonucu, AB'nin ithal enerjiye olan bağımlılığı artmaktadır. AB enerji politikası, enerji krizleri ile şekillenmektedir. 2000'li yıllarda enerji temelli yaşanan Rusya-Ukraynave Rusya-Belarus krizleri, Rusya'nın güvenilirliğine ilişkin soru işaretlerini beraberinde getirmiştir. Rusya'ya bağımlılığın ürkütücü boyutlara ulaşması ve Rusya'nın enerjiyi politik silah olarak kullanımı sonucunda AB tedarikçi çeşitlendirme politikasına yönelmiştir. Enerji rezerv zengini Hazar Bölgesi, AB'nin enerji güvenliği açısından önem taşımaktadır. Enerji aktarımında Rus etkisinden kaçınmak açısından Türkiye doğal bir enerji koridoru özelliği ile öne çıkmaktadır. Hazar Bölgesinden, Körfez Bölgesinden ve Orta Doğu'dan gelen boru hatları ile önemli bir enerji ticaret merkezi konumuna yükselen Türkiye, planlanan boru hatlarının faaliyete geçmesi ile AB'nin enerji arz güvenliğine büyük katkıda bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes, as an energy corridor, Turkey?s impact on ensuring the security of energy supply in EU. As a result of the increasing depletion of domestic resources, the EU's dependence on imported energy increases. The EU?s energy policy is shaped by energy insecurity crisis. In 2000?s, the energy based crisis between Russia-Ukraine and Russia-Belarus raised questions over the reliability of Russia. Inconsequence of the heavy dependency on the Russian energy resources and Russia?s use of energy as a political weapon, EU has turned its attention to the diversification policy. The energy-rich Caspian Basin is vital for the EU?s energy security. Turkey comes into prominence with its energy corridor feature for avoding Russia?s influences on transfering energy. Turkey has been raised as an important energy hubwith the pipelines from Caspian Region, Gulf Region and Middle East. With the planned pipeline to be operational, Turkey will contribute to the EU?s security of energy supply.