Kamu personel sistemleri analizi: Türkiye'de kariyer-kadro gerilimi
The analyze of the public personnel system: The career-cadre tension in Turkey
- Tez No: 265442
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRGÜL AYMAN GÜLER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 236
Özet
Bu araştırma, kamu personel sistemlerini kariyer-kadro modellerini çözümleme nesnesi olarak seçip, bunları tarihsel bir bakışla karşılaştırmalı olarak irdeleyen bir çalışmadır. Araştırma kamu personel yönetimi alanında, Türkçe alanyazında üzerinde son derece sınırlı çalışma yapılmış olan bir boyut üzerinde durmaktadır.Modern devlet örgütlenmelerinde kamu personel düzenleri biri kariyer diğeri kadro olarak bilinen iki temel modele göre kurulmuştur. İlki kuruluşunu hizmet alanları-eğitim düzeyi değişkenlerine dayanan personel odaklı bir sınıflandırmaya göre gerçekleştirmişken, ikincisi kuruluşunu görevin gerektirdiği ödev, yetki, sorumluluklar değişkeni üzerinde iş odaklı bir sınıflandırmaya göre gerçekleştirmiştir. Bunlar ortaya çıktıkları ve kuruldukları ülkelerde geçerli zaman ve mekanın toplumsal mücadele sürecine göre biçimlenmektedir. Kariyer sistemi İngiltere, kadro sistemi Amerika Birleşik Devletleri kökenlidir. Her ikisi de Anglo-Sakson dünyaya ait olarak kodlanan bu iki tarihsel örneğin, birbirine karşıt iki modelin kaynak ülkeleri olmaları kendi başına ilginçtir. Türkiye, Osmanlı döneminde İngiltere kaynağından beslenmiş, Cumhuriyet döneminde ise, İngiltere gibi Türkiye'de de, Amerika Birleşik Devletleri kaynaklı kadro sistemi adeta dönüştürücü baskı unsuru olarak iş görmüştür.Tez, işte bu iki sistemin ne anlama geldiğini, model ülkelerinde nasıl hayat bulduğunu inceleyerek, Türk kamu personel sisteminde belirişini ve gerilim içinde yürüyüşünü saptamakta; 788 ve 657 düzenlerini kariyer-kadro sistemleri bakımından tanımlamakta, günümüzde de geçerli olan 657 sisteminin değişmesini talep eden neoliberal yaklaşımın etkilerini irdelemektedir.
Özet (Çeviri)
This research is a study which chooses public personnel system as the analysis object for career-personnel cadre models and examines these comparatively from a historical point of view. The research, in the field of public personnel management, puts emphasize on a trait about which extremely limited work has been carried out in Turkish literature.Within the scope of modern state organizations, public personnel regulations have been established in accordance with the two basic models which are known career and personnel cadre. While the first has achieved its foundation according to a classification which is personnel-oriented and based on the variances concerning service area-education level, the second one has actualized its foundation with regard to a work-oriented classification on the variance of duty, authorization, responsibilities required by the task. These are formed according to the social struggle process of current time and place in the countries where they have emerged and have been established. Career system is British-origin; cadre system is USA-origin. It is interesting by itself that these two historical samples both of which are coded as pertaining to the Anglo-Saxon world are the source countries of two models as being contrary to each other. Turkey has been supplied with the British source in Ottoman period; as for in the Republic period, just like it is in England, the cadre system which is USA-origin has functioned nearly as exchanging oppression element in Turkey, too.The thesis determines their appearance and progression under tension within the scope of Turkish public personnel system by analysing here what these two systems mean and how they have aroused in their model countries; describes 788 and 657 regulations in terms of career-cadre systems and examining the effects of neo-liberal approach demanding the system of 657 which is also current in this day and age to undergo a change.