Cinsiyet ve militarizm
Gender and militarism
  1. Tez No: 265443
  2. Yazar: ÇİĞDEM AKGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL SANCAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 273
Özet
?Cinsiyet ve Militarizm? isimli bu tez, militarizmin ve savaşın cinsiyetçi doğasını, eril ve milliyetçi politikaların sosyal, siyasal, ekonomik her alanı dünyada nasıl militarize ettiğini, toplumsal cinsiyet analizini kullanarak uluslararası bir değerlendirme ile inceliyor. Militarist politikalar, kadını, anne, eş, fahişe vs. olarak sınıflandırılmasını devam ettirecek stratejiler geliştirmekte ve bu durum, kadınları dezavantajlı bir konumda bırakmaktadır. Buna bağlı olarak bu çalışma, erillik ve dişilliğin, silahlı çatışmaların cinsiyetçi boyutunu anlamadaki rolünü, çatışma boyunca kadınlara yönelik şiddetin ve dezavantajların her türlü gizli boyutunu açığa çıkarmayı hedeflemektedir. Bu tez, silahlı çatışmaların kadınlar üzerindeki cinsiyetçi sonuçlarını ve bedellerini, tecavüz, yerlerinden edilme, kaynaklara erişim gibi konulara bakarak açıklamaktadır. Ayrıca bu tez, kadınların ve kadın örgütlerinin savaşa nasıl direndiğini, çatışma sonrasında yeniden yapılanma döneminde kadınların ihtiyaç ve isteklerinin ne derece desteklendiğinin de detaylı bir analizini sunmaktadır. Çünkü, başarılı bir barış süreci, cinsiyeti göz önünde bulundurmalıdır.
Özet (Çeviri)
This thesis with name of ?Gender and Militarism?, by using gender perspective, takes a international look at the gendered nature of militarisation, how social, political, economic fields become ?militarised? around the world, namely the politics of masculinity and nationalism. Militarism employ a number of strategies to ensure that women remain categorised as mothers, wives, prostitutes and this policy puts women in a disadvanteged position. As a result of this, this study aims to reveal the role of ?masculinity? and ?feminity? in understanding the gender-spesific aspects of armed conflict and hidden forms of violence against women and disadvantages that takes place during the periods of armed conflict. The thesis explores the gendered consequences, costs of armed conflicts on women looking at displacement, sexual violence, access to resources. Moreover, this study presents a detailed analysis of how women and women's organizations respond to conflict and the extent to which women's needs and wills is encourged during the period of reconstruction after armed conflict. Because, successful peace-building must take account of gender.