Beki L. Bahar'ın tiyatro eserlerinde sefarad düyası
Sephardic world in Beki L. Bahar's plays
  1. Tez No: 265459
  2. Yazar: EMRE ÖZMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUKADDER YAYCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İspanyol Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
?Beki Bahar'ın Tiyatro Oyunlarında Sefarad Dünyası? başlıklı yüksek lisans tezimizde yazarın ele aldığımız ?Senyora, İkiyüzbininci Gece ve Balat'tan Bronx'a? adlı oyunları göstergebilimsel yöntemle incelenmiştir.Yazarın oyunlarında çizdiği Sefarad dünyası, gelenek ve görenekleri, kültür ve yaşayışını inceleyebilmek için oyunlar kesitlere ayrılarak kesitlerdeki kişi /zaman/uzam özellikleri belirtilmiş, bu özellikler bizi oyundaki temel anlama götürmüştür. Beki Bahar'ın bu çalışmada incelenen üç tiyatro oyunu farklı dönemleri anlatmakta olsa da, (Senyora, 15- 16. yüzyıl Sefarad göçü, İkiyüzbininci Gece, tarih boyunca Anadolu'da yaşayan Yahudiler, Balat'tan Bronx'a, Cumhuriyet Dönemi'nde Yahudilerin Amerika'ya göçü ve değişen toplumsal değerler) genel yapıda iki nokta özellikle vurgulanır: bireyin, toplumun değer yargıları ve gelenekler karşısındaki çaresizliği ve Yahudilerin tarihsel ve toplumsal değişimler karşısındaki tutumları.
Özet (Çeviri)
This study analyzes ?The Sephardic World in Beki Bahar?s Plays? through semiotic method. In order to study Sephardic World, its traditions, culture and life characteristics; first the plays are divided into sections, then each section is studied by means of time and space which lead us to deep signification of the plays.Altough Beki Bahar?s above mentioned three plays studied in this thesis are about different periods (Grasya 15-16th Century Sephardic Migration, İkiyüzbininci Gece Jews that lived in Anatolia through the historical periods, Balat?tan Bronx?a, migration of the Turkish Jews to U.S.A in the Turkish Republic Era and changes in social values) two points are strongly emphasized in the general structure: despair of human being against social values and traditions and secondly Jewish attitude in front of historical and social changes.