Meslek liselerinde özel amaçlı İngilizce öğretimine yönelik gereksinim çözümlemesi uygulaması
Practice of needs analysis for English for specific purpose in vocational high schools
- Tez No: 265458
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİLEK PEÇENEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dilbilim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yabancı Dil Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışmayla, meslek liselerinde genel İngilizce eğitimi alan öğrencilerin, alanlarına yönelik Özel Amaçlı İngilizce gereksinimlerinin çözümlenmesini amaçlamıştır. Bu amaç doğrultusunda bir gereksinim çözümlemesi anketi uygulanmıştır.Araştırma için hazırlanan gereksinim çözümlemesi anketleri 3 farklı okulda, 5 farklı bölümden toplam 453 öğrenciye uygulanmıştır.Anket verilerine bakılarak, öğrencilerin Genel İngilizcenin yanı sıra Özel Amaçlı İngilizce ve bunun alt alanı sayılan İçeriğe dayalı İngilizce eğitimi almalarının gerekli olduğu sonucuna varılmıştır.Çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde giriş ve araştırmanın amacı, önemi, sayıltıları, sınırlıkları ve tanımlar yer almaktadır. İkinci bölümde Özel Amaçlı İngilizce, gereksinim çözümlemesi, İçeriğe Dayalı Dil Öğrenme ve okuma ile ilgili kuramsal bilgilere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde araştırmanın yöntemi, dördüncü bölümde ise istatistikler, bulgu ve yorumlar yer almaktadır. Beşinci bölümde çalışmanın sonuçları ve öneriler bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the needs of the English for Specific Purpose students who are attending vocational high schools and taking General English lessons. In line with the data, questionnaires rearranged and became fit for the purpose.Needs Analysis prepared for the research were applied to 453 students who are studying in 5 different departments in 3 different schools.According to data results, English for Specific Purpose and its subfield -Content Based Instruction- are necessary addition to General English.This study includes five parts. The first part includes introduction, purpose, importance, assumption, limitations and definitions. In the second part, theory of English for Specific Purpose, Needs Analysis and Content Based Instruction take places. The third part includes the methodology and the fourth part includes statistics and findings. And the last part includes results and suggestions.