Yapısal yanlılık perspektifinden medyada yoksulluk; haberlerde yoksulluğun temsili
Poverty in news media from a structural bias perspective; the representation of poverty in the news
  1. Tez No: 265462
  2. Yazar: AYLİN YILDIRIM AYKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEDRİYE POYRAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bu tez çalışması, küreselleşme ile hızla artan yoksulluğun medya metinlerinde nasıl ele alındığını Hackett'ın yapısal yanlılık olarak tanımladığı perspektiften incelemeyi amaçlamıştır.Çalışmada öncelikle yoksulluk, ilgili kavramlar, yoksulluğun nedenleri, küreselleşmenin yoksulluk üzerindeki etkisi üzerinde durulmuş ve yoksulluğun Türkiye'deki boyutları belirlenmeye çalışılmıştır. Uygulama bölümünde ise yoksulluğun ve medyada temsilinin medya çalışanları tarafından nasıl değerlendirildiğine bakılmış ve yoksulluğun medyada temsili örneklem olarak seçilen gazeteler üzerinden ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze the representation of poverty (which had a fast increase in paralell with globalisation) in the news media from a perspective that was defined as structural bias by Hackett.In the study, firstly poverty and related concepts, the reasons of poverty and the effect of globalisation on poverty has been analyzed and the level and dimensions of poverty in Turkiye has been put forward. Implementation section analyzes how media workers evaluate poverty and its representation in the news media through scanning a representative sample of newspapers.