Kıbrıs sorunu çözüm sürec?nde Annan Planı: K.K.T.C ve Kıbrıs Rum basınındaki yansımaları
The Annan Plan proposal in the process for the resolution of the Cyprus issue: The reflections on T.R.N.C and Greek Cypriot state media
  1. Tez No: 265467
  2. Yazar: ÜMMÜ ALTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEZER AKARCALI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gazetecilik, Halkla İlişkiler, Journalism, Public Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 534
Özet
Bu tez çalı?masının amacı; Kıbrıs sorunu çözüm sürecinde Annan Planı?nın K.K.T.Cve Kıbrıs Rum basınındaki yansımalarını ortaya koymaktır. Bu amaca yönelik olarakfarklı ideolojik ve mülkiyet yapılarıyla K.K.T.C ve Kıbrıs Rum basınında ön planaçıkan gazetelerdeki haberler ara?tırma konusunda analiz edilmi?tir.Kitle ileti?im kuramlarının tartı?ıldığı birinci bölümde; var olan toplumsal yapıyı vekitle ileti?imini geli?tirmeye çalı?an liberal yakla?ımlar ve toplumsal yapının ve kitleileti?iminin varlığını ve doğasını soru?turan ele?tirel yakla?ımların medyaya yönelikyakla?ımlarına yer verilmi?tir. Ayrıca, haber kavramı ve haber üretim süreçleriaçıklanarak, medya ile siyasi güç arasındaki ili?kiler K.K.T.C ve Kıbrıs RumKesimi?ndeki medyanın yapısı üzerinden değerlendirilmi?tir.Çalı?manın ikinci bölümünde; ara?tırmaya konu olan Kıbrıs sorunu, tarihsel süreçiçinde ortaya konmu?tur. Kıbrıs sorununa yönelik çözüm arayı?ları ve bu doğrultudageli?tirilen Annan Planı bu bölümde irdelenmi?tir.Çalı?manın üçüncü bölümünde; Kıbrıs Türk ve Rum basınının, tarih içinde nasıl biryön çizdiği, dönemin tarihsel olayları ve bunların Kıbrıs Türk ve Rum basınınıetkileyen yönleri ile birlikte günümüze kadar olan süreç içinde değerlendirilmi?tir.Kıbrıs sorunu çözüm sürecinde Annan Planı?nın K.K.T.C ve Kıbrıs Rum basınındakiyansımalarına ili?kin bir uygulamanın gerçekle?tirildiği dördüncü bölümde; K.K.T.Cve Kıbrıs Rum basınını farklı ideolojik ve mülkiyet yapılarıyla temsil eden Vatan,Kıbrıs, Yeni Düzen, Simerini, Filelefteros ve Haravgi gazetelerinde ara?tırmakonusunun yansıtılı? biçimleri ortaya konulmaya çalı?ılmı?tır. Bu doğrultuda,örneklemi olu?turan gazetelere nicel ve nitel çözümlemenin yapıldığı içerik analiziuygulanmı?tır. K.K.T.C ve Kıbrıs Rum basınından seçilen ve ideolojik yapılarıaçısından birbiriyle örtü?en gazetelerdeki konuya ili?kin haberlerin analizlerininkar?ıla?tırılması yapılmı?tır. Elde edilen veriler, medya-siyasi güç ili?kileribağlamında değerlendirilerek, ara?tırmanın temel amaçları çerçevesindeyorumlanmı?tır.
Özet (Çeviri)
The main aim of the study is to present the reflections of the Annan Plan proposal indirection for solution in Cyprus from both T.R.N.C and Greek Cypriot State mediaperspective. For this purpose, the headline news on leading newspapers of T.R.N.Cand Greek Cypriot State media, particularly with different ideological belief andproperty framework, has been studied.In the first part; mass media theories have been discussed and liberal theories relatedto media have been analysed. The critical approaches in which effective criticalparadigm of media on society have been questioned, and have been examined interms of theoretical point of views. Additionally in this part, news concept and newsgathering have been explained and the relations of media and government power inpolitical system have been evaluated over the ownership structure of media inT.R.N.C and Greek Cypriot State.In the second part of the study, the Cyprus Issue as the research subject has beenexamined from a historical process point of view. Thereafter, searches for thesolution for Cyprus issue and the Annan Plan proposal in this direction have alsobeen studied.In the third part; the direction of T.R.N.C and Greek Cypriot State media over thehistorical process, the important developments taken place during this historicalprocess and the effects on both T.R.N.C and Greek Cypriot State media until theAnnan Plan proposal have been evaluated.In the last part of the study, an application has been made using content analysisrelated to the representation in press on the Cyprus Issue and the Annan Plan. Ananalysis has been applied to the news published on Vatan, Kıbrıs, Yeni Düzen,Simerini, Filelefteros, Haravgi newspapers including the content analysis consistingof quantitative and qualitative analyses related to the Annan Plan proposal forcreation of the United Cyprus Republic. The collected data have been evaluated inconnection with the relations of media and government power, and have beeninterpreted as the main goal of this study.