Hırsızlık suçu
Theft crime
- Tez No: 265466
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHARREM ÖZEN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Hukuk, Law
 - Yıl: 2010
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Usul Hukuku Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 171
Özet
Hırsızlık suçu; başkasına ait taşınır bir malın, zilyedinin rızası olmaksızın faydalanmak kastı ile bulunduğu yerden alınmasıdır. Bu suç Türk Ceza Kanunu'nda malvarlığına karşı suçlar başlığı altında yer almakta ve 141. vd. maddelerinde düzenlenmektedir.Hırsızlık suçu, koşullar neticesinde ortaya çıkmış ve yakın bir geçmişte yasal düzenlemelere konu olmuş bir suç tipi değildir. Hırsızlık fiillerinin hukuki düzenlemelerde yer alması ve faillerinin cezalandırılması, mülkiyet kavramı ve bireysel menfaatlerin ortaya çıktığı çok eski tarihi dönemlerden günümüze değin varlığını sürdürmektedir.Bu çalışma esnasında, tartışmalı konularda farklı görüşlere yer verilmiş ve içtihat ve uygulamalarla bu görüşler açıklanmaya çalışılmıştır. Yasa metni, doktrindeki görüşler ve içtihatlar ışığında hırsızlık suçuna ilişkin karşılaşılabilecek muhtemel sorunlar üzerinde durulmuş ve bu muhtemel sorunların nasıl çözüleceği hakkında fikirler ele alınmıştır.Hırsızlık suçunu ele alan bu çalışmaya tarihçeyi de kapsayan temel kavramların incelenmesi ile başlanmıştır. Müteakip bölümlerde suçun unsurları ve nitelikli hırsızlık halleri ele alınmıştır. Hırsızlık suçunun benzer suç tipleri ile karşılaştırılmasının ardından soruşturma ve kovuşturma usulleri ve yaptırım hususları da ele alınarak çalışma sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Theft crime is taking away a movable property belonging to someone else, without consent of possessor and with intention to benefit. This crime is explained in chapter of crimes against private property of Turkish Penal Code and regulated in articles 141 et seq.Theft crime is not a type of crime that has emerged as a result of circumstances and has become a subject of these regulations recently. Legal regulations about acts of theft and punishment of perpetrators have survived from very ancient period of history that arising of the concept of individual property and interests, until today.Various opinions about controversial issues are dealt with and it is attempted to explain these opinions with precedents and practices in this study. Potential problems relating to theft crime in the light of legal text, opinions in doctrine, precedents are dwelt on and opinions about how to solve these problems are discussed.This study, which covers theft crime, starts with analysis of basic concepts that includes history. In the following chapters components of crime and qualified theft circumstances are examined. The study ends with comparison of theft crime and similar crime types and then dealing with prosecution procedures and sanctions.