İlköğretim sosyal bilgiler dersinde işbirlikli öğrenmenin erişiye, problem çözme becerilerine, öğrenme stillerine etkisi ve öğrenci görüşleri
The effects of cooperative learning on students achivement on elementary school social studies, problem solving skills, learning styles and the views of student
  1. Tez No: 265483
  2. Yazar: GÜZİDE UYSAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HADİYE KÜÇÜKKARAGÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 245
Özet
Araştırmanın amacı, ilköğretim sosyal bilgiler öğretiminde işbirlikli öğrenmenin öğrencilerin erişi, problem çözme becerileri ve öğrenme stillerine etkisini saptamak ve işbirlikli öğrenme konusundaki öğrenci görüşlerini belirlemektir.Bu amaç doğrultusunda İzmir ili evreninden seçilen 34 deney ve 30 kontrol grubunda olmak üzere toplam 64, 4. sınıf öğrencisi üzerinde 10 hafta boyunca çalışılmıştır. Araştırmada 4. Sınıf Sosyal Bilgiler dersi ?Üretimden Tüketime? ve ?İyi ki Var? üniteleri boyunca deney grubunda işbirlikli öğrenme tekniklerinden akademik çelişki, kontrol grubunda 2005 sosyal bilgiler programına uygun olarak hazırlanmış ders kitabındaki etkinlikler uygulanmıştır.Araştırmada ön test-son test uygulamaları için araştırmacı tarafından geliştirilen Sosyal Bilgiler Başarı Testi ve Problem Çözme Becerileri Ölçeği, Grasha-Reichmann Öğrenci Öğrenme Stilleri Ölçeği; deney grubundaki öğrencilerin görüşleri ile ilgili verileri toplamak için yine araştırmacı tarafından geliştirilen Yarı Yapılandırılmış İşbirlikli Öğrenmeye İlişkin Öğrenci Görüşme Formu kullanılmıştır.Bu ölçekler yoluyla elde edilen verilerin analizinde aritmetik ortalama, standart sapma ve t testi kullanılmıştır. Araştırma sonuçları SPSS 16,0 istatistik paket programları kullanılarak analiz edilmiştir.Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre, deney grubu ve kontrol grubunun deney öncesi ve sonrası başarı testi ve problem çözme becerileri ölçeğinden aldıkları puanlar arasında, deney grubu lehine anlamlı farklılık bulunmuştur. Bu sonuçlardan yola çıkarak, işbirlikli öğrenme tekniklerinden akademik çelişkinin uygulanmakta olan öğretim programı etkinliklerine göre ilköğretim öğrencilerinin 4.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determinate the effects of Coooperative Learning on Students Problem Solving Skills, Learning Styles and Achivement on Elementary School Social Studies and the Views of Students .In order to reach this aim, 34 for the experiment and 30 for the control group making a total 64 subjects which are at the fourth grade in Akıncılar Elementary School, in Buca, have been studied during ten weeks. In the research, the experiment group was tought by academical controversy which is a technique of cooperative learning and the control group was tought by the lesson book, during the unites which are called ?from Production to Consumption? ve ?Fortunately, There is?.In the research, Social Studies Achivement Test, Problem Solving Skills Scale, Grasha-Reichmann Student Learning Styles Scale and a Half-structured Student Interwiev Form About Cooperative Learning are used. In analysing the data arithmetic average, standart deviation and t-test are used. The research results are analyzed by using SPSS 16.0 and Finesse statistics packaged software.According to the findings that are acquired after the research we found important differences between level test that shows the condition at the beginning and at the end, and problem solving skilss of the control group with the experiment group, in favour of experiment group.On the other hand, there is not any relationship between academical achivement and learning styles of students. Also, cooperative learning has no effect on students learning styles. According to the findings that are required, the effect of academical controversy on students? problem solving skills reached the result in favour of experiment group which consist of students who have colobrative and competetive learning style.It is also among the findings that are required that students have positive views about the effectiveness of cooerative learning.