İlköğretim düzeyinde eşlikli çalmaya dayalı keman eğitiminin entonasyon, özgüven ve tutum üzerindeki etkisi
The effect of elementary-level violin education based on playing with accompaniment on intonation, self-confidence and attitude
  1. Tez No: 265487
  2. Yazar: DEMET ERGEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. SERMİN BİLEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu araştırma ilköğretim düzeyinde eşlikli çalmaya dayalı keman eğitiminin eşliksiz çalmaya dayalı keman eğitimine göre entonasyon, özgüven ve tutum üzerindeki etkisinin belirlenmesini hedeflemektedir.Araştırmanın deneklerini, 2008-2009 eğitim - öğretim yılında, Balıkesir Hatice Fahriye Eğinlioğlu İlköğretim Okulunun 3, 4 ve 5. sınıflarında öğrenim gören 30 öğrencisi oluşturmuştur.Araştırmada öntest-sontest kontrol gruplu deney deseni kullanılmıştır. Deney grubunda (n=15) eşlikli çalmaya dayalı keman eğitimi , kontrol grubunda ise (n=15) eşliksiz çalmaya dayalı keman eğitimi uygulanmıştır.Araştırmada veri toplama aracı olarak, ?Müziksel İşitme Yeteneği Değerlendirme Formu?, ?Keman Çalmaya Yönelik Fiziksel Yeterlilik Gözlem Formu?, ?Kişisel Bilgi Formu?, ?Entonasyon Değerlendirme Formu?, ?Piers -Harris Öz-Kavramı Ölçeği? ve ?Keman Dersine Yönelik Tutum Ölçeği? kullanılmıştır.Araştırmanın bulguları ilköğretim düzeyinde eşlikli çalmaya dayalı keman eğitiminin eşliksiz çalmaya dayalı keman eğitimine göre entonasyon, özgüven ve tutum üzerindeki etkisinin anlamlı derecede fark yarattığı yönündedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the effect of elementary-level violin education based on playing with accompaniment compared to violin education based on playing without accompaniment upon intonation, self-confidence, and attitude.The study subjects consisted of 30 students enrolled in the 3rd, 4th and 5th grades at Hatice Fahriye Eginlioglu Primary School in Balikesir during the academic year 2008-2009.In the study, the researcher used the pre-test/post-test control group experimental design. The experiment group (n=15) received violin education based on playing with accompaniment, while the control group (n=15) was given violin education based on playing without accompaniment.The study employed the following data collection instruments: ?Musical Audition Skill Assessment Form?, ?Observation Form about Physical Competence for Playing the Violin?, ?Personal Information Form?, ?Intonation Assessment Form? ?the Piers-Harris Self-Concept Scale? and ?the Attitude Scale toward Violin Course?.The findings of the study demonstrate that the effect of elementary-level violin education based on playing with accompaniment upon intonation, self-confidence, and attitude significantly differed from that of violin education based on playing without accompaniment.