Günümüz özgün baskı sanatında ifade biçimleri
Todays format of expression in individual art of printing
  1. Tez No: 265495
  2. Yazar: SEZEN KASSAP
  3. Danışmanlar: DOÇ. MEHMET FIRINCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Bölümü
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Sanatta ifade biçimleri kişinin yorumuna göre farklılıklar gösterir. Farklı anlatımlar özgün bir ifade için önemlidir. Kişi kendini belli bir akıma, yaklaşıma ait hissedebilir ve onun ışığında belli yapıtlar üretmeye başlar. Zamanla değişen fikirlerle başka bir anlatım şekli de kendini gösterebilir.İzleyici olarak kişinin anlatımını sadece biçimsel yönden ele almak, yorumlamak ne kadar kolay olsa da içerik açısından biçimle nasıl örtüştüğü de önemsenmelidir. Sadece biçime yönelik inceleme sanatçıyı anlamak için yetersiz, eseri hakkında ise eksik bilgilenmemize neden olacaktır.Türkiye'de özgün baskı resim, kişisel üslup sağlaması açısından, bir anlatım dili olarak tercih edilir. Özgün baskı resmin sunduğu teknik farklılıklar, kişinin anlatım diline katkıda bulunmaktadır. Özgün baskı resim, kişinin işlediği konuya, takındığı tavra uygun, farklı görsel anlatımlar sağlamaktadır.Bugün sanat kavramsal ağırlıklıdır ve hiçbir sanatsal yaklaşım düşünsel olmaksızın etkili olamaz. Günümüzde, uygulanan işlerde özellikle baskı resim sanatının ne durumda olduğu ve bu gelişmeler bağlamında ne kadar düşünce ile iç içe olduğu incelenecektir.20. yüzyılın ilk yarısından itibaren Türkiye'de özgün baskı, bir anlatım biçimi olarak, teknik farklılıkları nedeniyle özgünlük açısından tercih edilmiş ve günümüze kadar oldukça gelişim göstermiştir. Bunun yanında bu tezde üzerinde durulması istenen günümüze kadar ki, son on yıllık süre zarfında ?Türkiye'de Özgün Baskı Resim Sanatı? ne durumdadır? Özgün Baskı Resim Sanatçıları hangi anlatımları tercih etmektedirler? Farklı yaklaşımlar ifade biçimlerini nasıl etkilemektedir? Günümüze kadar bakış açıları özgün baskı sanatı üzerinde nasıl biçimlenmektedir? Sanatçılar sadece biçimsel olarak mı kendilerini ifade etmektedirler?Bu tezin amacı, Türkiye'de, günümüzde, Özgün Baskı Resim sanatçılarının, tercih ettikleri anlatım biçimlerinin içerikle nasıl örtüştüğünü incelemek olacaktır.
Özet (Çeviri)
The formats of expression about art shows differance due to commentary of the commentator. Different statements are important for individual expressions. Person can feel him/her self dependent to a cause or approach and can produce some compositions in the light of this feeling. And also another kind of expression can born due to change of the ideas by the time. Even if it is too easy to considering or making comment over the format of statement that expressed by the commentator, it is also important that if the content is matching up with the format. Just inspecting the format would be insufficient to understand the artist also would cause us to take less information about this work of art.In Turkey the individual press of painting accepted as a language to provide a personal style of expression. Technical differences that offered by the individual art has a positive infulance over expression of the person. Individual art is providing different visiual expressions due to subject processed or mood performed by the artist.Art is mentaly based today and none artistic approach can be effective without being fictive. We will be inspecting the works which are being applied nowadays expecially the condition of the art of press picture and how much it is related with the ideas depending on these advences.From the first half of 20.century, individual press has been prefered as way of expression because of its techncal diffrences and has shown advance until today. Besides the topic of this thesis is The situation of ?Individual Press Painting Art in Turkey? in last ten years, Which expressions is being prefered by the Individual Press Paint Artists? How does the different approaches effect the way of expressions? How does perspectives formed over the art of individual printing nowadays? Are artists explaining their selves in a formal way?The purpose of this thesis will be how does the expression way matches up with the content that Individual Press Painting Artists prefer.