Baskıresim sanatında beden imgesi
Body image in printmaking art
  1. Tez No: 936702
  2. Yazar: RABİHA ARSLAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYÇA ALPER AKÇAY, PROF. DR. ALİ OSMAN ALAKUŞ
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Amaç: Bu çalışmada tarih öncesinden günümüze, tüm dönemlerde pek çok sanat disiplininde eserin öznesi ya da nesnesi olarak ele alınan beden imgesinin, baskıresim sanatında ilk örneklerden günümüze ve post modern süreçte ele alınış biçimleri farklı sanat akımları ve sanatçıların eserleri üzerinden incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Eser-metin yaklaşımının benimsendiği bu çalışmada, baskıresim sanatında beden imgesinin kullanımı farklı sanat akımları ve sanatçıları hakkında, nitel araştırma kapsamında veri toplama tekniği olarak belgesel tarama modeli kullanılmıştır. Yapılan literatür taraması sonucunda kuramsal metin oluşturulmuş ve bu araştırma doğrultusunda, beden imgesine dayalı fotogravür baskı tekniği ile baskıresim eserler ortaya konulmuştur. Bulgular: Çalışmanın birinci bölümünde, baskıresim sanatının tarihsel gelişimi ve bu süreçte baskıresimlerinde beden imgesini ele alan sanatçılar incelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde, Postmodern süreçte geleneksel baskı yöntemleri ve çağdaş baskı tekniklerinin sınırsız olanakları doğrultusunda baskıresim sanatında beden imgesini, içselleştirerek kendi sanat anlayışları ile eserlerinde ele alan, baskı sanatına yön veren, yeni teknikler keşfeden ve geliştiren sanatçılar ve eserlerine yer verilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde kuramsal temele bağlı olarak özgün baskıresim sanat eserleri ortaya konulmuştur. Sonuç: Sonuç olarak, bedenin sanat alanındaki yolculuğu ve sanatçıların eserlerinde kullanım biçimleri göstermektedir ki; beden sanatçının ifade biçimi olmakla birlikte, zamanla sanatın nesnesi değil sanatın öznesi olmuştur. Bu bağlamda baskıresim sanatı alanında da beden imgesi kullanılmıştır. Yanı sıra, XXI. yüzyılda yaşanan teknolojik gelişmelerin; yaşamın ve sanatın her alanında etkili olduğu gibi, baskıresim sanatı alanında da önemli gelişmelerin yaşanmasında etkili olduğu saptanmıştır. Ayrıca gelişen, değişen dünya ve gelişen teknoloji, sanatçıların sürekli bir arayış içerisinde olmaları, sanat alanında kullanacakları anlatım yöntem ve tekniklerinin de yelpazesinin gelişeceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, it is aimed to examine the body image, which has been handled as the subject or object of the work in many art disciplines from prehistory to the present, from the first examples in printmaking to the present and in the post-modern process, through the works of different art movements and artists. Method: In this study, where the work-text approach is adopted, the Documentary Scanning model was used as a data collection technique within the scope of qualitative research on the use of body image in printmaking art, different art movements and artists. As a result of the literature review, a theoretical text was created and in line with this research, photogravure printmaking works based on body image were presented. Findings: In the first part of the study, the historical development of printmaking art and the artists who dealt with the body image in their printmaking during this process were examined. In the second part of the study, artists and their works who internalized the body image in printmaking art in line with the unlimited possibilities of traditional printing methods and contemporary printing techniques in the Postmodern process, handled it in their works with their own artistic understanding, shaped the art of printing, discovered and developed new techniques were included. In the third part of the study, original printmaking artworks were presented based on the theoretical basis. Conclusions: As a result, the journey of the body in the field of art and the ways it is used in the works of artists show that; although the body is the artist's form of expression, over time it has become the subject of art, not the object of art. In this context, body image has also been used in the field of printmaking. In addition, it has been determined that the technological developments experienced in the 21st century have had an impact on every aspect of life and art, as well as significant developments in the field of printmaking. In addition, the evolving, changing world and developing technology, as well as the fact that artists are in a constant search, show that the range of expression methods and techniques they will use in the field of art will also expand.