Pastel boya tekniği ve uygulama biçimleri
The Techniques of using pastel painting sticks and the samples of their aplications
  1. Tez No: 72074
  2. Yazar: HÜRREM ÖZERDEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ BOĞA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZET Pastel boya; günümüz resim sanatında, özellikle okul çocukları ve resim sanatına yeni başlayan amatörlcrce, oldukça yaygın olarak kullanılan ve sevilen bir malzemedir. Bundan dolayı, öncelikle bu araştırmada, bu boyanın çeşitli kaynaklarca yapılan tanımından hareketle, fiziki yapısı ortaya konuldu. Ayrıca boyanın özellikleri ile birlikte, çeşitleri ve uygulama biçimleri tespit edildi. Pastel boyanın, gerçek bir resim malzemesi olarak, günümüzdeki biçimiyle 15.yy.dan bu yana önce sanatçılar tarafından yağlıboya tablolara hazırlık için bir eskiz malzemesi, daha sonra da tarihsel gelişimine paralel olarak, tümüyle eser üretimi için, 18.yy.dan itibaren yaygın olarak kullanılmaya başlandığı ve dünya resim sanatına bu teknikle sanat şaheserleri kazandırıldığı görüldü. Pastel boyanın, bu gün de, dünyanın bir çok ülkesinde, resim sanatçıları tarafından, yaygın olarak kullanıldığı ve eserler verildiğine tanık oluyoruz. Ancak, ülkemiz sanatçılarının bir kısmı, zaman zaman bu teknikle eserler veriyorlarsa da, sayıca %05 gibi, oldukça azmlıklıkıa kalıyorlar. Ülkemizde, okul çağındaki çocukların, %80'ince sevilerek kullanılan ve kendilerini en iyi bir biçimde ifade ettiklerine tanık olduğumuz bu resim malzemesinin, yetişkinlerce devam ettirilmemesi ve fazla değer görmemesi, Türk Resim Sanatında bu bağlamda bir kopukluk olduğu izlenimini vermektedir. Aradaki bağlantının böyle devam etmesi, kuşkusuz Türk Resim Sanatının gelişim süreci içinde bir noksanlık yaratacaktır. Sonuç olarak diyebiliriz ki; Pastel Boya Resim Tekniği, günümüz resim sanatında vazgeçilmez bir yere ve sanatçıların gerek kendilerini ifade etmeleri, gerekse özgün eser üretimi aşamasında, plastik değerlerin yaratılmasında başlı başına yeterli bir yapıya sahiptir. 101
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Nowadays in painting, pastel painting sticks are widely used popular material by the amateurs who have just started painting and especially by the school children. So, in this study we not only have examined the definition of this kind of material and tried to find the physical structure but determined the types and the application places of the paint as well. Pastel painting sticks have been used as an art material since 15' century. The masters of painting used this material as an sketch material for their preparations of their painting. Later it has been seen that the material has been popularly used from the 1811' century and many masterpieces have been produced with it. We have observed that pastel sticks are widely used in most countries by the artist. However, this material is used only by the %05 artists in our country. We observe that this material is used by %80 school children to express themselves but it is not well known among adults. This shows us that there is a gap in Turkish Painting Art. This will cause a lack in the process of developing Turkish Painting art if this gap continues. As a result, we can claim that the technique of using pastel painting sticks has an inevitable place in our painting art. The artists have an adequate place both in expressing themselves and in producing original masterpieces.