1985-2009 yılları arasında Kazakistan'da Kazak Türkçesi ile yapılmış dilbilim çalışmaları üzerine bir bibliyografya denemesi
The bibliografic essay of linguistic studies about Kazakh language in Kazakhstan between the years of 1985 to 2009
- Tez No: 265515
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİF ALİ BOZKAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bibliyografya, Türk Dili ve Edebiyatı, Bibliography, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Kazak Türkçesi'nin Kazakistan'da yapılan dilbilim çalışmalar, bilimsel araştırmalar ve yayınlar üzerindedir. Tezinde çalışmalar bu başlıklar altında sıralanmıştır: Genel Dil Bilim Üzerine, Ses Bilgisi Üzerine, Morfoloji Üzerine, Sentaks Üzerine, Alfabe ve Yazım Meselesi Üzerine, Diyalektoloji Meselesi Üzerine, Leksikoloji ve Leksikolojik Meseleleri Üzerine, Onomastik Meselesi Üzerine, Dil ve Edebiyat Meselesi Üzerine, Dil Tarihi Üzerine, Dil İstatistiği Üzerine, Sözlük Üzerine, Tercüme Üzerine, Ders Kitrapları ve Programlar Üzerine, Yöntem Meselesi Üzerine, Eleştiri ve Bibliyografya Üzerinedir.
Özet (Çeviri)
In the thesis is notices general information regarding the Kazakh of science language, science investigations and other editions. The general information is given by follows titles: General View of Science Language, Phonetics, Morphology, Syntax, Alphabet and Writing, Dialectology, Lexicology and Lexicologic Issues, Onomastic, Language and Literature, History of language, Statistics of Language, Dictionary, Translation, Course Books and Programmes, Method, Criticism and Bibliographia