Halid Ziya Uşaklıgil'in İzmir dönemi romanlarındaki aile ilişkilerinin psikanalitik yaklaşıma göre incelenmesi
The analysis of family relations in İzmir period novels of Halid Ziya Uşaklıgil according to psychoanalytic approach
  1. Tez No: 265550
  2. Yazar: ZEYNEP CANDIR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE MELDA ÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Hâlid Ziya Uşaklıgil (1865-1945); Yeni Türk Edebiyatı tarihinin adından en çok söz edilen edebî şahsiyetlerinden biridir. Pek çok edebî türde önde gelen eserleri bulunmakla birlikte yazar; romanlarındaki teknik ve üslubuyla da Türk romanının gelişimine yeni bir yön vermiştir.Yazar İzmir'de bulunduğu dönemde Sefîle, Nemîde, Bir Ölünün Defteri, Ferdi ve Şürekâsı adlı dört roman kaleme almıştır. Bu romanların; her birinin kendine has özellikleri olmakla birlikte, ortak yönleri de çoktur. Ele aldığı benzer konuları dramatik aile ilişkileri etrafında ören yazarın ilk romanlarının Mâi ve Siyah, Aşk-ı Memnu, Kırık Hayatlar ve Nesl-i Ahir adlarını taşıyan olgunluk dönemi romanları için teknik, üslup ve dil kullanımı yönünden bir zemin oluşturduğu söylenebilir.Bu tezin amacı; yazarın İzmir'de yazdığı ilk romanlarına odaklanarak, bu romanlardaki ?aile ilişkileri?ni, psikanalitik yaklaşımla ele almaktır. Böylelikle, yazarın iç dünyası ve ?aile? kavramı ile ilgili tutumu ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Hâlid Ziya Uşaklıgil (1865-1945); is one of the most commonly acknowledged figures in the history of Modern Turkish Literature. Besides producing masterful works in a wide range of literary genres, he gave new direction to the development of Turkish novel with his narrative style and technique.During his early years as an author Uşaklıgil lived in İzmir and wrote four novels, namely Sefîle, Nemîde, Bir Ölünün Defteri, Ferdi ve Şürekâsı. Each of these novels has their own particularities, but they also share significantly common aspects. They deal with similar themes and their plots revolve around dramatic family relations. It can be suggested that, in regard to narrative style, technic and the use of language, these early novels of Uşaklıgil form the base for his mature works such as Mâi ve Siyah, Aşk-ı Memnu, Kırık Hayatlar and Nesl-i Ahir.This thesis focuses on the novels Uşaklıgil wrote in his Izmir years. It analyses the family relations in these novels from a psychoanalytic perspective. The thesis aims to uncover the psychological and personal motivations of Uşaklıgil and most particularly his views on the notion of family.