Stokastik modellemesi: İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nın XBANK -Endeksi ve U.S. WTI petrol fiyatlar
Stochastic modeling of the Istanbul Stock Exchange XBANK index and of U.S. WTI crude oil prices
- Tez No: 265549
- Danışmanlar: PROF. DR. GAZANFER ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 254
Özet
Globalleşen dünyada, gelişmekte olan piyasa borsalarının ve enerji piyasalarının süregelen araştırması ve modellemesi oldukca önem kazanmıştır. Bu analiz, Istanbul Menkul Kıymetler Borsası'nın IMKB-XBANK Endeksi'nin stokastik davranışının ve aynı zamanda US WTI Ham Petrol fiyat hareketlerinin modellemesi amacıyla yapılacaktır. Derinlemesine bir AIC, BIC ve LLF analizi kullanarak ve toplam 3025 ARMA(p,q) ve GARCH(p,q) modeli uygulayarak, en tutumlu modelleri tüm anlamlı T-istatistikleri'ile değerlendirmekteyiz. IMKB-XBANK için GARCH(1,2) seçilmiş durundadır ve US WTI Ham Petrol için GARCH(1,1) seçilmiştir. Bu modelleri değerlendirirken, karşılaştırmak amacıyla modellerin olasılık yoğunluk işlevlerini, Fast Fourier Transformation (FFT)'larını ve Spectral Density'lerini inceleyeceğiz. Bu değerlendirmeyi baz alarak, geriye dönük tahminde kullanmak üzere fıyat hareketleri ve aynı zamanda ileriye yönelik fiyat hareketleri ve volatilite simüle edeceğiz. Eğer elverişli bir durum ortaya çıkarsa, bu modeller zaman içinde sonsuza dek devam eden bir modele dönüşme potansiyellerine göre değerlendirileceklerdir.
Özet (Çeviri)
The continued investigation and modeling of emerging market stock markets and energy markets has never been of greater importance in this globalized world. This analysis will attempt to model the stochastic behavior of the IMKB-XBANK Index of the Istanbul Stock Exchange as well as the price movements of US WTI Crude Oil. Using an in-depth AIC, BIC and LLF analysis and fitting a total of 3025 ARMA(p,q) and GARCH(p,q) models, we evaluate the most parsimonious models with all significant T-Statistics. For IMKB-XBANK, we arrive at a GARCH(1,2) model and for US WTI Oil, we settle on the GARCH(1,1) model. In validation of these models, we will observe its probability density functions, Fast Fourier Transformations (FFT) and Spectral Densities for comparison. Based on this validation, we will simulate returns to be used in back testing as well as a forecast of future returns and volatility. If the opportunity presents itself, these models will be evaluated on their potential of being transformed into a continuous-time model.