The relationship between employee perception of organizational climate, work stress and job satisfaction : A study in call centers
Örgütsel iklim, iş stresi ve iş tatmini kavramlarının çalışan davranışları arasındaki ilişkisi: Çağrı merkezi sektörü araştırması
  1. Tez No: 265553
  2. Yazar: GÖKÇE YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE BEGÜM ÖTKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırmanın amacı, örgütsel iklim ve iş stresini anlamak, çalışanların örgütsel iklim ve iş stresi faktörlerine dair davranışlarını analiz etmek ve çağrı merkezi sektöründe iş tatmini üzerindeki etkileri açıklamaktır.Bu çalışma için 180 çağrı merkezi müşteri temsilcisi datası örneklem olarak alınmıştır. Datalar, örgütsel iklim, iş stresi ve iş tatmini bölümlerinden oluşan 61 soruluk bir anket ile toplanmıştır ve istatistiksel ölçümler kullanılarak analiz edilmiştir. Analizler sırasında örgütsel iklim ile iş stresi bağımsız değişken olarak incelenirken, iş tatmini bağımlı değişken olarak ele alınmıştır.Bu çalışmada toplanan data analizlerinin sonucunda örgütsel iklim ile iş tatmini arasında pozitif ve iş stresi ile iş tatmini arasındaki ilişkinin negatif olduğu bulunmuştur. Ayrıca, örgütsel iklim ile çalışanların iş stresinde negatif bir ilişki bulunmuştur. Aynı zamanda, çağrı merkezlerinde örgütsel iklimin iş tatmini üzerinde pozitif ve iş stresinin iş tatmini üzerinde negatif katkısı olduğu bulunmuştur. Demografik faktörlerin iş tatmini üzerindeki etkisi ile ilgili olarak ise sadece yaş faktörünün iş tatmini üzerinde bir etkisi olduğu bulunmuştur. İş tatmini ve diğer demografik faktörler arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Objective of this study is to understand organizational climate and work stress, to analyze the employee perception of organizational climate and work stress and to explain the influence of the organizational climate and work stress on employee? s job satisfaction level in call center sector.180 call center agents participated to the study. Data were collected by a questionnaire that was composed of organizational climate, work stress and job satisfaction scales and 61 questions. Organizational climate and work stress are treated as independent variables and job satisfaction is treated as dependent variable.Results of data analyses show that there is a positive relationship between organizational climate and job satisfaction, and there is a negative relationship between work stress and job satisfaction. Also, there is a negative relationship between organizational climate perception and work stress of employees. At the same time in call centers, organizational climate makes a positive contribution and work stress makes a negative contribution to job satisfaction. Concerning the difference between demographic factors in terms of job satisfaction, only difference was found between age. There is no significant difference between the other demographic factors with regard to job satisfaction.